1. HABERLER

  2. AKTÜEL

  3. 'Müezza' Belgeseli Mesajlarıyla Büyük Beğeni Topladı
Müezza Belgeseli Mesajlarıyla Büyük Beğeni Topladı

'Müezza' Belgeseli Mesajlarıyla Büyük Beğeni Topladı

Kazakistan’ın Almatı kentinde düzenlenen Türk Filmleri Haftası etkinliği çerçevesinde özel gösterimi yapılan “Müezza” belgeseli, mesajlarıyla büyük beğeni topladı

A+A-

ALMATI (AA) - Kazakistan’ın Almatı kentinde düzenlenen Türk Filmleri Haftası etkinliği çerçevesinde özel gösterimi yapılan “Müezza” belgeseli, mesajlarıyla büyük beğeni topladı.

Sinema ve dizi oyuncusu Özlem Balcı'nın hazırladığı, adını Hazreti Muhammed’in kedisi “Müezza”dan alan belgeselde, Müslümanların terörle yan yana getirilmek istendiği ve bunun dinin bir emriymiş gibi iddia edildiği günümüzde, ithamların aksine İslam'ın bütün canlılara karşı sevgi ve merhametle davranmayı emrettiği mesajı veriliyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatının (TÜRKSOY) desteğiyle Kazakistan'da gerçekleştirilen etkinlikte gösterilen Müezza’da görüşlerine yer verilen din adamları, Hz. Muhammed’in yaşamından kesitler ve hadisler aktararak, “İnsanlar gibi hayvanlara da karşı çok hassas davranılması ve onlara şefkatle yaklaşılması” gerektiğini anlatıyor.

Türkiye ve Amerika'da çekilen belgeselde, İslam inanışına göre, hayvanlara merhamet eden kişilerin ödüllendirileceği örneklerle anlatılarak, Peygamberimizin kedi sevgisi dile getiriliyor.

Belgesel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın okuduğu, Sezai Karakoç'un "Sürgün ülkeden başkentler başkentine" şiiriyle sona eriyor.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler