1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Mukabele Geleneği Evlerde De Yaşatılıyor
Mukabele Geleneği Evlerde De Yaşatılıyor

Mukabele Geleneği Evlerde De Yaşatılıyor

Ramazanda asırlardır camilerde uygulanan mukabele geleneği, Kayseri'de evlerde de sürdürülüyor- İl Müftüsü Güven: - "Camilerin yanı sıra özellikle mahallelerde, apartmanlarda kadınlar bir araya geliyor, mukabele geleneğini evlerde de devam ettiriyor. Halk

A+A-

KAYSERİ (AA) - MUSA ÖZYÜREK - Ramazanın asırlık geleneklerinden mukabele, Kayseri'de camilerin yanı sıra evlerde yaşatılıyor.

Kent genelindeki camilerde bir araya gelen vatandaşlar, ramazanda huzurlu şekilde ibadetlerini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyor. Camilerin yanı sıra evlerde ve Kur'an kurslarında binlerce kişi, mukabele geleneğini sürdürüyor.

Kayseri İl Müftüsü Şahin Güven, AA muhabirine, mukabelenin yılın her döneminde yapılabilmesine karşın ramazan ayıyla özdeşleştiğini söyledi.

Karşılıklı Kur'an-ı Kerim okuma anlamına gelen mukabelenin esası ve temelinin Hazreti Muhammed'in yaşadığı döneme dayandığını anlatan Güven, mukabelenin camilerin dışına taştığını belirtti.

Sadece camilerde değil Kur'an kurslarında, evlerde, Müslüman topluluğun bulunduğu her ortam ve mekanda mukabele yapıldığına işaret eden Güven, şöyle konuştu:

"Bu da her yıl ramazan ayında milyonlarca kez Kur'an-ı Kerim'in baştan sona okunması anlamına geliyor. Türkiye genelindeki tarihi ve büyük camilerimiz başta olmak üzere hemen hemen tüm camilerde mukabele yapılıyor. Hafız arkadaşlarımız, imamlarımız her gün bir cüz okuyor. Mukabeleye katılan cemaat de önündeki Kur'an-ı Kerim'den okunan sayfayı takip ediyor. Bu sayede hem okuyan hem de takip eden kişi, Kur'an'ı hatmetmiş oluyor. Camilerin yanı sıra özellikle mahallelerde, apartmanlarda kadınlar bir araya geliyor, mukabele geleneğini evlerde de devam ettiriyor. Halkın bu geleneği kurslara, evlere taşımasıyla okunan hatim sayısı da artmış oluyor."

Yaklaşık bin 400 yıldır Müslümanlar tarafından yaşatılan mukabele geleneğine sıkı sıkıya bağlanıldığını dile getiren Güven, insanların mukabeleye katılmaya gayret ettiğini, mecburi bir durumda gelememeleri halinde evlerinde o günkü cüzü okuyup, ertesi gün yine devam ettiğini vurguladı.

- "Kur'an-ı yeni öğrenenler, varsa hatalarını düzeltiyor"

Müslümanlar için Kur'an-ı Kerim'i okumanın çok büyük önemi olduğunu ve okunan her bir harfe sevap yazıldığının bilindiğini anlatan Güven, hatim etmenin sevabının da daha büyük olacağını kaydetti.

Kur'an'ın ramazanda Kadir Gecesi'nde indirilmeye başlandığını ifade eden Güven, Müslümanların ramazanda daha çok hatim okumak istediğini, mukabele sayesinde bunun da yerine geldiğini belirtti.

Güven, mukabelenin, Kur'an-ı yeni öğrenen veya çok sık okumayanların varsa hatalarını düzeltmesine, hatasız okuyanların da kendilerini daha çok geliştirmesine, tecvitleri, mahreçleri öğrenmesine vesile olduğunu sözlerine ekledi.

Önceki ve Sonraki Haberler