1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Mülteci Sorununun Çözümü Suriye'deki Savaşı Sonlandırmakla Olur'
Mülteci Sorununun Çözümü Suriyedeki Savaşı Sonlandırmakla Olur

'Mülteci Sorununun Çözümü Suriye'deki Savaşı Sonlandırmakla Olur'

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Avrupa’da yaşanan sığınmacı krizine ilişkin olarak, ‘‘Sorunun çözümü göçmenleri, mültecileri yasaklayarak değil Suriye'deki iç savaşı sonlandırmakla olur.‘‘ dedi

A+A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Avrupa’da yaşanan sığınmacı krizine ilişkin olarak, ‘‘Sorunun çözümü göçmenleri, mültecileri yasaklayarak değil Suriye'deki iç savaşı sonlandırmakla olur.‘‘ dedi.

Berlin'deki temaslarını bir basın toplantısıyla değerlendiren Kılıçdaroğlu, görüşmelerde genel hatlarıyla mülteci olayı, dokunulmazlıklar, terörle mücadele konularının konuşulduğunu anlattı.

Türkiye’nin Suriye'deki mülteciler konusunda üzerine düşen görevi fazlasıyla yaptığını ve yapmaya devam ettiğinin altını çizen Kılıçdaroğlu, ''Ama bu konuda Batı'nın da katkı vermesi lazım, katkılarını sürdürmesi lazım. Sorunun çözümü göçmenleri mültecileri yasaklayarak değil Suriye'deki iç savaşı sonlandırmakla olur. Suriye'deki iç savaşın sonlanması için Cenevre görüşmelerinin olumlu sonuçlanması konusunda AB'nin, özellikle Almanya'nın etkin bir rol üstlenmesinde yarar olduğunu ifade ettik. Eğer Suriye'deki iç savaş sonlanırsa ikinci aşama geliyor; Suriye'nin yeniden onarımı. Bu konuda AB'nin elini cebine atması lazım.'' ifadelerini kullandı.

"Türkiye şartları yerine getirdi"
Kılıçdaroğlu terörle mücadele konusunda verilen destek mesajlarına sevindiğini ifade ederek şunları kaydetti:

‘’Yaptığımız her görüşmede terörle mücadelenin her ülkenin bir hakkı olduğunu terörün bir insanlık suçu olduğunu dolayısıyla Türkiye’nin teröre mücadelesi konusunda yaptığı çalışmaya kimsenin bir şey diyemeyeceği, söyleyemeyeceği ifade edildi. Ancak gazetecilerin, düşünürlerin, aydınların, akademisyenlerin şu veya bu nedenle hapse atılmalarının doğru olmadığını, bu konudaki tüm duyarlılıklarını bize ilettiler. Biz de kendileriyle aynı düşünceyi paylaştığımızı, gazetecilerin, aydınların, yazarların ve akademisyenlerin şu veya bu nedenle hapse atılmalarının doğru olmadığını kendilerine ifade ettik.’’

Temaslarında Türkiye ile AB arasında vize muafiyeti konusunun gündeme geldiğini aktaran Kılıçdaroğlu, ''Biz Türkiye'nin vize muafiyeti konusunda beklentisi olduğunu, Türkiye'nin AB'nin aradığı koşulları, olabildiğince şartları yerine getirdiğini, parlamentonun bu konuda olağanüstü çaba harcadığını dolayısıyla vize muafiyeti beklentisinin sadece bir iktidarın değil aslında tüm yurttaşların beklentisi olduğunu, bu konuda AB'nin esnek davranmasını daha güzel bir sonuç doğurabileceğini kendilerine aktardık.'' dedi.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler