1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Nevşehir'den Kısa Kısa
Nevşehirden Kısa Kısa

Nevşehir'den Kısa Kısa

Avanos ilçesindeki Kızılırmak havzasında ilk kez 2007 yılında ortaya çıkan ve gündelik hayatı olumsuz yönde etkileyen simillium cinsi sinekle mücadele çalışmaları devam...

A+A-

 Avanos ilçesindeki Kızılırmak havzasında ilk kez 2007 yılında ortaya çıkan ve gündelik hayatı olumsuz yönde etkileyen simillium cinsi sinekle mücadele çalışmaları devam ediyor.

Kayseri ve Nevşehir illeri arasında yer alan Kızılırmak havzasındaki çok sayıda yerleşim yerinde, günlük hayatı olumsuz etkileyen, insan ve hayvanların karbon salınımlarına tepki vererek, nefes yollarına saldıran sineklerle mücadele eden Avanos Belediyesi her yıl Kızılırmak nehrinde düzenli kontroller yapıyor.

Avanos Belediyesi Uzman Veteriner Hekim Ahmet Demircioğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Avanos Belediyesi ve Nevşehir Valiliği Tarım, Gıda ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yapılan larva yoğunluğu tespit ve ilaçlama çalışmaları ile geçtiğimiz senelerde büyük başarı sağlandı. Başarının sırrı ilaçlamanın doğru zamanda yapılmasında yatıyor. Simillium uçkun hale gelmeden önce yedi biyolojik aşamadan geçiyor. En doğru zaman larva ve pupaların gelişim dönemidir ve bu aşamada ilaçlamanın yapılması gerekiyor. Sineğin üreme mekanı akarsu olduğu için dökülen ilaç olduğu yerde kalmıyor. Bu nedenle en etkili zamanda ilaçlama yaparak simillium salgınını önlüyoruz." diye konuştu.

Bölgeden düzenli olarak numune alındığını belirten Demircioğlu "Larva tespit ve ilaçlama çalışmaları yıl içerisinde düzenli olarak gerçekleştirilmeye devam ediyor. Kızılırmak içerisinde yapılan larva yoğunluğu tespit çalışmaları bu mücadelenin en önemli ayağı. İlaçlama için en uygun zamanı belirlemek için 15 kilometrelik mesafede düzenli olarak numune alıyoruz." dedi.

 

- Toplumsal Gelişime Destek İçin Seracılık Yapıldı

Nevşehir'in Derinkuyu ilçesinde Derinkuyu İlçe Jandarma Komutanlığı lojmanları bahçesine sera uygulaması yapıldı.

Derinkuyu Ziraat Odası Başkanlığı ile İlçe Jandarma Komutanlığı işbirliğiye Toplumsal Gelişime Destek Faaliyetleri kapsamında lojman bahçesine sera yapılarak domates ve salatalık uygulaması gerçekleştirildi. Seraya dikilen sebze fideleri iki ay içinde büyük gelişme gösterdi.

Ziraat Odası Başkanlığı Sekreteri Kadir Yılmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Seracılığın ilçemizde geliştirilmesine katkı için ilk kez seracılık uygulamasına İlçe Jandarma Komutanlığı Lojmanları bahçesinde uygulama yaptık. Şu ana kadar sebzeler oldukça iri ve sağlıklı ayrıca da natureldir. Seracılığın yaygınlaştırılmasını için çiftçilerimize öneriyoruz. Ayrıca seracılıkta yüzde 60'a varan hibe de verilmektedir. Seracılıkta damla sulama ile su tüketimi oranı büyük ölçüde avantaj sağlamaktadır." dedi.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler