1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Nevşehir'den Kısa Kısa
Nevşehirden Kısa Kısa

Nevşehir'den Kısa Kısa

Nevşehir Belediyesi Kadın Çalışmaları ve Eğitim Merkezi'nde (KAÇEM) ev hanımlarına yönelik meslek edindirici kursların yeni dönem başladı.

A+A-

Nevşehir Belediyesi Kadın Çalışmaları ve Eğitim Merkezi'nde (KAÇEM) ev hanımlarına yönelik meslek edindirici kursların yeni dönem başladı.

Kursiyerler, 4 aylık eğitim süresinin ardından katılacakları sınavda başarılı sonuç elde eden kursiyerler başarı sertifikası alabilecekler.

Belediyeden yapılan açıklamada, KAÇEM’in uzman eğitici kadrosu tarafından verilen eğitimlerin, ev hanımlarının meslek edinmeleri ve el becerilerini geliştirmelerini amaçladığı kaydedildi.

- Arkadaşının hediyesiyle arıcılığa başladı, sektörde büyüyor

Derinkuyu ilçesine bağlı Suvermez köyünde yaşayan Kudret Yılmaz’a bir arkadaşı tarafından hediye edilen arı kovanı geçim kaynağı oldu.

Bir kovanla başladığı işini büyüterek 50 kovana çıkaran Yılmaz yılda ortalama 300 kilogram bal elde ettiğini kaydetti.

Arılarla uğraşmaktan büyük keyif aldığını belirten Yılmaz, “Arkadaşımın verdiği kovanda, arıyı ürettim, arıların bakımını ve yetiştiriciliğini öğrendim. Bir kovan arıyla başladığım yolda şimdi 50 kovan arım oldu.” diye konuştu.

Bakanlık tarafından verilen hibe desteğine de başvurduğunu anlatan Yılmaz, destek alması halinde kovan sayınsın çok daha fazla artacağını söyledi.

Bal üretiminin doğa koşullarına bağlı olduğunu anlatan Yılmaz, kendisine ait arazide arıcılık yaptığını dile getirerek “Kovanları sürekli farklı alanlara taşıma imkanım olsa bal üretimi de buna paralel olarak artar.” dedi.

 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler