1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Niğde'deki Güvenlik Güçlerine Saldırı Davasında Karar
Niğdedeki Güvenlik Güçlerine Saldırı Davasında Karar

Niğde'deki Güvenlik Güçlerine Saldırı Davasında Karar

DAEŞ mensubu sanıklardan Ramadani 5 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 175 yıl, Xu 4 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 131 yıl 6 ay, Zakiri bir yıl ağırlaştırılmış müebbet ve 134 yıl 6 ay, Mövsümöv da 13 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı

A+A-

Niğde'nin Ulukışla ilçesinde bir astsubay ve bir polisin şehit olması, bir vatandaşın yaşamını yitirmesi, 7'si asker 8 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan terör saldırısına ilişkin açılan davada, DAEŞ mensubu 4 sanığa, toplam 10 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 454 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Niğde Ağır Ceza Mahkemesindeki karar duruşmasında, şehit astsubay Adil Kozanoğlu'nun babası Duran, annesi Hatice, kardeşleri Mustafa ve Tayfun Kozanoğlu hazır bulundu.

Ankara F Tipi Ceza ve İnfaz Kurumunda tutuklu bulunan terör örgütü DAEŞ mensubu sanıklar Çendrim Ramadani, Benyamin Xu, Muhammed Zakiri ve Fuad Mövsümöv, Sesli ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katıldı.

Mahkeme başkanının karar öncesinde SEGBİS'den tercüman aracılığıyla yönelttiği "Söylemek istediğiniz bir şey var mı" şeklindeki soruyu sanıklar, yanıtsız bıraktı.

Daha sonra kararını açıklayan mahkeme heyeti, Ramadani'yi 5 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 175 yıl, Xu'yu 4 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 131 yıl 6 ay, Zakiri'yi bir kez ağırlaştırılmış müebbet ve 134 yıl 6 ay, Mövsümov'u da 13 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı.

Sanık taksi şoförleri K.Ö, K.Y. ve A.Y. ise tüm suçlardan beraat etti.

- Olay

Niğde'nin Ulukışla ilçesinde 20 Mart 2014'te terör saldırısı sonucu jandarma astsubay Adil Kozanoğlu ve polis memuru Adem Çoban şehit olmuş, kamyon şoförü Turan Yaşar hayatını kaybetmiş, 7 asker ve yolcu otobüsündeki bir kişi yaralanmıştı.

Saldırıyı gerçekleştiren İsviçre vatandaşı Çendrim Ramadani, Almanya vatandaşı Benyamin Xu ve Makedonya vatandaşı Muhammed Zakiri hakkında "Anayasayı ihlal, 6136 sayılı yasaya muhalefet, yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürme, yakalanmamak amacıyla kasten öldürme, yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürmeye teşebbüs, patlayıcı madde bulundurmak, nitelikli yağma ve kasten yaralama", Fuad Mövsümöv hakkında silahlı terör örgütüne üye olmak ve resmi belgede sahtecilik, K.Ö, K.Y. ve A.Y. hakkında ise bilerek ve isteyerek örgüte yardım etmek suçlarından dava açılmıştı.

Etiketler : , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler