1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. 'O Gece Allah Türk Milletinden Korkuyu Almıştı'
O Gece Allah Türk Milletinden Korkuyu Almıştı

'O Gece Allah Türk Milletinden Korkuyu Almıştı'

FETÖ'nün darbe girişimi sırasında yaralanan Ertubay, "O gece farklı şeyler oldu, Allah Türk milletinden korkuyu almıştı. Mermiler geliyordu, ateş ediliyordu ama insanlar yere yatıp tekrar kalkıp gidiyordu." dedi

A+A-

TOKAT (AA) - Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişimini engellemeye çalışırken silahla ayağından yaralanan Bayram Ertubay (35), AA muhabirine yaptığı açıklamada, 15 Temmuz'da, bir süreliğine geldiği memleketi Tokat'ın Niksar ilçesinden otomobille İstanbul'a döndüğünü söyledi.

İstanbul'a varınca yol yorgunu olduğu için uyuduğunu belirten Ertubay, "Uyandığımda darbe girişimi olduğunu duydum. Darbecilerin TRT'de sözde bildiriyi okuttuğunu izledim. Ardından Cumhurbaşkanımızın sokağa çıkmamızı istediğini duydum. Bunun üzerine eşimle helalleştim. Motosikletime binip Üsküdar Küçüksu'ya gittim." diye konuştu.

Burada askerlerin vatandaşların üzerine ateş açtığını anlatan Ertubay, askeri araçların neredeyse kendisini de ezeceğini dile getirdi.

"Şehit oluyorum, Rabb'ime şükürler olsun"
Ertubay, daha sonra Kuleli Askeri Lisesi'ne gittiğini ifade etti.

Orada vatan haini denizci bir başçavuşla tartıştığını, kendisi ve diğer vatandaşlara ateş açıldığını bildiren Ertubay, şöyle devam etti:

"Birçok askeri lise öğrencisinin ellerine silah verildiğini gördüm. Çoğu şaşkındı. Emre itaat edenler ateş ediyordu. Orada ölenler ve yaralananlar oldu. Bu sırada darbeci bir albayı yakaladık, yürüyerek Kuleli Askeri Lisesi'ne götürdük. Bu sırada darbeciler bize yeniden ateş etmeye başladı. Yanımda bulunan Murat Akdemir, 'Ağabey vuruldum' dedi. Göğsünü açtığımda mermi isabet ettiğini gördüm. Kelimeişehadet getiriyordu. 'Şehit oluyorum, Rabb'ime şükürler olsun' diyordu. Murat'ı yere yatırdım. Bu sırada bize ateş etmeyi sürdürüyorlardı. O esnada ben de vurulmuştum, farkında değildim. Murat'ı hastaneye götürdüler, orada şehit oldu."

"O gece farklı şeyler oldu"
"Cumhurbaşkanımızın çağrısı olmasaydı ve vatandaşlar sokağa çıkmasıydı ülkenin ne hale geleceğini herkes iyi biliyor." ifadesini kullanan Ertubay, şunları kaydetti:

"Komşu ülkelerimizde yaşayanların ne halde olduğunu görüyoruz. Vatandaşlarımız geçmişte yaşanan darbelerin ne olduğunu da biliyor. O şuur var halkımızda. O gece farklı şeyler oldu, Allah Türk milletinden korkuyu almıştı. En cesaretsiz insan bile, gözümle gördüm, mermiler geliyordu, ateş ediliyordu ama insanlar yere yatıp tekrar kalkıp gidiyordu. Ölenler oluyordu. Ülkemizi dış güçlerden ve darbecilerden muhafaza ettik. Cumhurbaşkanımızın çağrısı olmasaydı belki de darbe girişimi bu kadar kolay bastırılmayabilirdi çünkü herkes reisin arkasında. Allah ondan razı olsun. Ona güvendiği için halk arkasında oldu. Şimdi ağrım var ama ayağımı kesseler umurumda değil. Öyle bir şey olsa yine gider, şehadet şerbetini içerim."

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler