1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Obez İnsanların Cinsel Sorunları Normalden 25 Kat Fazladır
Obez İnsanların Cinsel Sorunları Normalden 25 Kat Fazladır

Obez İnsanların Cinsel Sorunları Normalden 25 Kat Fazladır

Obez İnsanların Cinsel Sorunları Normalden 25 Kat Fazladır

A+A-

Kalp krizi, diyabet ve diğer sorunları bir kenara bırakın. Araştırmacılar, insanların dikkatini obeziteye çekecek yeni bir olumsuz etkisini buldular: Cinsel sorunlar.
 

Obezite hem erkekler hem de kadınlar için cinsel yaşam kalitesine büyük ölçüde engel oluyor. Obezite, cinsel ilişki sıklığı, arzusu ve cinsellikten zevk alma ile birlikte tekniği de etkiliyor.

Prof. Dr. Alper Çelik, Duke Üniversitesi Tıp Merkezi’nde, bin 200 kişiyle yapılan araştırmanın detayları hakkında şu bilgileri verdi:
 

Tedavi olmak isteyen obez kişilerin üçte ikisi, normal kilolu insanların yaklaşık yüzde 5'i ile karşılaştırıldığında, dört alandan en az birinde cinsel sorun olduğunu bildirmiştir. Yapılan araştırmaya göre, bazı vakalarda, obez insanların, cinsel sorunları bildirme durumu, diğerlerine göre 25 kat daha fazladır.

 

İSTEK AZLIĞI, ZEVK ALAMAMA
 

Obez insanlar istek azlığı, yeterince zevk alamama, performansta zorluk ve engellenme gibi cinsel sorunlar yaşadıklarını belirttiler. Ayrıca, kadınlar aynı kilo grubundaki erkeklere göre daha fazla zorluk yaşadıklarını ifade etti.”
 

Duke Üniversitesi’nde, obez insanlarda cinsel sorunlara daha sık rastlanıp rastlanmadığını görmek için tedavi olmak isteyen 506 obez kişiyle anket yapıldı.

 

CİNSELLİKTEN KAÇINIYORLAR
 

Normal kilodaki grubun yüzde 2’si zaman zaman, genellikle ya da her zaman cinsellik için istek duymuyorken, tedavi olmak isteyen obez kişilerde bu oran yüzde 50 olarak bulundu. Tedavi isteyen obez kişilerin yarısına yakını (%42) zaman zaman, genellikle ya da her zaman cinsel işlev bozukluğu yaşadıklarını ifade ederken, yüzde 41’i cinsellikten kaçındıklarını ifade etti.

Obezite görülme sıklığı dünyada ve Türkiye'de her iki cinsiyette de hızla artan önemli bir sağlık sorunu olmaya devam etmektedir.

Makale: https://www.etilerhastanesi.com.tr/

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler