1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Öğrenciler Atmosfere Balon Saldı
Öğrenciler Atmosfere Balon Saldı

Öğrenciler Atmosfere Balon Saldı

TÜGVA Kayseri Temsilciliği tarafından yürütülen "Ben de Yaparım Projesi" kapsamında, lise ve üniversite öğrencilerinin hazırladığı 100 bin fitten görüntü ve veri toplayacak yüksek irtifa balonu gökyüzüne salındı

A+A-

KAYSERİ (AA) - Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Kayseri Temsilciliği tarafından yürütülen "Ben de Yaparım Projesi" kapsamında öğrencilerin hazırladığı 100 bin fitten görüntü ve veri toplayacak yüksek irtifa balonu gökyüzüne bırakıldı.

TÜGVA İl Temsilcisi Ahmet Hidayet Kiraz, Erciyes Teknopark'taki etkinlikte gazetecilere yaptığı açıklamada, projenin lise ve üniversite öğrencilerine mesleki öz güven ve tecrübe kazandırılması, gençlerin Müslüman bilim adamlarını tanıması ve İslam'ın ilme olan bakış açısını kavraması amacıyla hazırlandığını belirtti.

Gençlik ve Spor Bakanlığınca da desteklenen projeye 135 gencin başvuru yaptığını, bunlar arasından mülakatla 50 kişinin seçildiğini ifade eden Kiraz, profesyonel gönüllülerin de desteğiyle iki farklı proje hazırladıklarını anlattı.

Kiraz, projelerden birinde 30 kilometre ve üzeri irtifaya çıkabilecek bir meteoroloji balonuyla gökyüzüne salınan cihaz sayesinde görüntü alınması ve çeşitli sensörlerle veri toplanmasının amaçlandığını kaydetti.

- "Düştükten sonra balonu bulacağız"

Kiraz, "Balonun yükselişinin 1-2 saat sürmesini planlıyoruz. Stratosfere kadar çıkacak, 100 bin fit. Uçaklar 30 bin fite kadar çıkıyor. Stratosferde balon patlıyor ve paraşütle düşmeye başlıyor. Düştükten sonra gidip o balonu bulacağız inşallah. Bu nedenle uydu takip cihazımız kritik öneme sahip." diye konuştu.

Konuşmaların ardından, içerisinde sıfırın altında 50 derecede kayıt yapabilen kamera, uydu takip cihazı, sıcaklık ve basınç sensörleri bulunan bir kutunun bağlı olduğu helyum balonu, öğrenciler tarafından gökyüzüne salındı.

Önceki ve Sonraki Haberler