1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Öğrenciler Boş Zamanlarını Kurslarda Değerlendiriyor
Öğrenciler Boş Zamanlarını Kurslarda Değerlendiriyor

Öğrenciler Boş Zamanlarını Kurslarda Değerlendiriyor

Üniversite ve lise öğrencileri, boş zamanlarını Kırıkkale Nur Cami ve Külliyesi'ndeki Türk İslam Sanatları Atölyesi'nde açılan kursta çini, tezhip ve ebru öğrenerek geçiriyor

A+A-

KIRIKKALE (AA) - Kırıkkale'de üniversite ve lise öğrencileri, boş zamanlarını çini, tezhip ve ebru öğrenerek değerlendiriyor.

Kırıkkale Nur Cami ve Külliyesi'ndeki Türk İslam Sanatları Atölyesi'nde açılan kursa katılan Kırıkkale Üniversitesi ve İmam Hatip Lisesi öğrencileri, aldıkları uygulamalı eğitimle duygu ve düşüncelerini sabırla yazıya ve resme dönüştürüyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tezhip eğitimcisi Kamile Coşkun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öğrencilerin boş zamanlarını değerlendirmek için uğraş verdikleri çini, tezhip ve ebru sanatından büyük keyif aldıklarını söyledi.

İki ay önce açtıkları kursa gelen öğrencilerde önemli becerilerin geliştiğini anlatan Coşkun, "Geleneksel Türk İslam Sanatları Atölyemizde üniversite ve lisede okuyan arkadaşlarımız boşta kaldıkları zamanı değerlendirmek adına burada tezhip, çini ve ebru çalışmaları yapıyor. Öğrenciler zamanlarını daha verimli ve güzel geçirme ve gelecekteki eğitimlerine farklı bir yönde katkı sağlamak adına buradalar. Onlara geçmişten geleceğe geleneksel sanatlarımızı anlatmak ve tanıtmak için hep birlikte elimizden geleni yapıyoruz." diye konuştu.

Her sanatsal çalışmada manevi değerlere öncelik tanımaya çalıştıklarını anlatan Coşkun, şunları kaydetti:

"Kursta eğitim gören öğrencilerimizin her biri ülkemizin farklı yörelerinden. Öğrenilen sanatlar bu yöreye ait değil. Osmanlı'dan günümüze gelen sanatlardır. Ebru, minyatür, tezhip Selçuklu'dan bu yana hayatımızda var. Fakat çini, doğuşuyla, ilerleyişiyle Kütahya yöresine ait ama burada bütün sanatlar Türkiye adına, gelecek adına yapılıyor. Farklı yörelerden arkadaşlarımız, bir kültür birlikteliği içerisinde bu sanatları öğrenmeye çalışıyor. Elde ettiğimiz sonuçlar bizi oldukça memnun ediyor."

Coşkun, bütün gençlere bu sanatları tavsiye ederek, "Geleneksel İslami sanatlar, zihni dinlendiriyor, ruh halinizi düzeltiyor. Boş zamanlarınızda güzel bir aktivite oluyor. Asla yorucu değil. İçine girdikçe ve tanıdıkça hepsini ayrı ayrı çok seviyorsunuz. Hepsi zaman ve emek istiyor. Yetenek de aramıyoruz. Çünkü bu sanatlar çalışılarak öğreniliyor. Asla yeteneğe bakmıyor." ifadelerini kullandı.

İmam Hatip Lisesi öğrencisi Ferzan Didar Yazar da kursa başlamadan önce çok sinirli olduğunu belirterek, kursta ebru ve diğer sanatlarla uğraştığı dönemlerde kendisinde bir rahatlama ve sakinleşme olduğunu söyledi.

Kırıkkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü öğrencisi Mahmut Demir de boş zamanlarını daha iyi değerlendirmek amacıyla arkadaşlarının tavsiyesi üzerine kursa başladığını ve sabırla öğrendiği çini sanatıyla hoş, keyif verici ve görselliği olan eserler ortaya çıkardığını kaydetti.

Önceki ve Sonraki Haberler