1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Olimpiyatlarda 2 Bin 488 Madalya Dağıtılacak
Olimpiyatlarda 2 Bin 488 Madalya Dağıtılacak

Olimpiyatlarda 2 Bin 488 Madalya Dağıtılacak

Güney Amerika'da ilk kez düzenlenecek olimpiyatlarda, 39 branşta 2 bin 488 madalya dağıtılacak. Altın, gümüş ve bronz madalyaların üzerinde defne yaprağı ve antik zafer sembolü bulunuyor

A+A-

Dünyanın en büyük spor organizasyonu Yaz Olimpiyat Oyunları'nın 31'incisi, 5-21 Ağustos tarihlerinde Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde düzenlenecek.

Rio de Janeiro'nun 4 farklı bölgesinde (Deodoro, Barra, Copacabana ve Maracana) 17 gün sürecek oyunlarda, 39 branşta toplam 306 etkinlik yapılacak ve toplam 2 bin 488 madalya (812 altın, 812 gümüş ve 864 bronz) dağıtılacak.

Sporculara en fazla madalya atletizm, yüzme ve kürekte dağıtılacak. Boks, judo, tekvando ve güreşte ise çifter bronz madalya verilecek.

Defne yaprağı ve antik zafer sembolü
Doğal güçler ve olimpiyat kahramanlarının güçleri arasındaki ilişki vurgulanarak dizayn edilen altın, gümüş ve bronz madalyaların bir yüzünde, defne yaprağı ve antik zafer simgesi bulunuyor.

Madalyanın öbür yüzünde ise olimpiyat geleneği olarak Yunan mitolojik zafer tanrıçası Nike, antik ve modern Yunanistan'ın iki sembolü Akropolis ile Atina'daki Panathinaiko Stadı yer alıyor.

Muhabir: Serhat Bağbars

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler