1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. "Önceliğimiz, Liderliğimizi Yurt Dışına Taşımak"
Önceliğimiz, Liderliğimizi Yurt Dışına Taşımak

"Önceliğimiz, Liderliğimizi Yurt Dışına Taşımak"

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç:- "Önceliğimiz, uluslararası alanda başarılı olmuş küresel şirketlerimizin sayısını artırmak ve yurt içindeki liderliğimizi yurt dışına taşımak olacak"- Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Koç:- "Faaliy

A+A-

İSTANBUL (AA) - Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç, holding olarak ilk günkü heyecan ve tutkuyla faaliyetlerini sürdürdüklerini ifade ederek, önceliklerinin, uluslararası alanda başarılı olmuş küresel şirketlerin sayısını artırmak ve yurt içindeki liderliklerini yurt dışına taşımak olacağını bildirdi.

Koç Holding'in kurumsal dergisi Bizden Haberler'in 90. yıl özel sayısında görüşlerine yer verilen Ömer Koç, Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin henüz atıldığı dönemde, 1926 yılında ticari hayatına başlayan topluluğun, ülkenin gelişiminde daima önemli sorumluluklar üstlendiğini, gerek ekonomik anlamda gerekse eğitim, sağlık ve kültür alanlarında Türkiye'nin kalkınmasına büyük destek verdiğini ifade etti.

Günümüzde aile şirketlerinin yüzde 30'unun ikinci kuşağa aktarılırken, yüzde 13’ünün üçüncü kuşak aile üyeleri tarafından yönetildiğine işaret eden Koç, "Dördüncü kuşağı görebilen şirketlerin oranı ise sadece yüzde 2 ile sınırlı kalıyor. Bugün Koç ailesinin üçüncü neslinin yönetimde olduğu Koç Topluluğu, bu anlamda nadir başarılı örneklerden bir tanesini teşkil ediyor. Bu da tarihimiz boyunca kurumsallaşma yolunda atılan adımların bir neticesi." ifadesini kullandı.

Eğitim, sağlık ve kültür odağında önceki yıllardan devraldıkları projeleri hayata geçirmeye devam edeceklerini vurgulayan Koç, şunları kaydetti:

"Önceliğimiz, geçmiş yönetim kurulu başkanlarımızdan aldığım sorumluluk ve vizyonu sürdürürken uluslararası alanda başarılı olmuş küresel şirketlerimizin sayısını artırmak ve yurt içindeki liderliğimizi yurt dışına taşımak olacak. Geçmişten bugüne stratejik planımızı yaparken sadece Türkiye’nin değil, dünyanın önde gelen şirketlerinden biri olma hedefiyle yola çıkmış, vizyonumuzu bu doğrultuda şekillendirmiştik. Başarı ölçütümüz dünya standartlarıyken sürdürülebilir büyüme her zaman birincil önceliğimiz olmuştur.

Hedeflerimize ulaşmak için dünyadaki değişimi, küresel rekabet ve fırsatlar ortamını yakından izleyecek ve planlarımızı dünyanın bu hızlı gelişimine paralel olarak yapacağız. Bizden önceki kuşağın köklü değerlerinden, tecrübelerinden yararlanırken global dünyanın gerektirdiklerini ve bize sunduğu olanakları görmezden gelemeyiz. Bu nedenle yurt dışına açılmak için fırsatları daha yakından takip edip, aynı şevk ve azimle yolumuza devam edeceğiz."

 

- "Faaliyet gösterdiğimiz ülkelere yenilerini eklemek için çalışacağız"

 

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Koç da Türkiye'nin ekonomik kalkınmasında ve sanayileşmesinde önemli rol üstlenen Koç Topluluğu'nun 90 yıldır gösterdiği çabaların karşılıksız kalmamış olmasından büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Ali Koç, faaliyet gösterdikleri alanlarda yeni yatırımlarla büyüdüklerini; otomotiv, dayanıklı tüketim, gıda ve perakende, enerji ve finans sektörlerinde daha büyük hedeflere doğru yol aldıklarını belirterek, "Önümüzdeki döneme baktığımızda, gelecek 10 yıla damga vuracak olan konuların Ar-Ge, inovasyon ve teknoloji alanında yapılan yatırımlar olacağına inanıyorum. Hem şirketlerimizin hem de ülkemizin sürdürülebilir rekabetçiliği açısından en çok önem verdiğimiz konulardan biri teknoloji geliştirmek." ifadelerini kullandı.

Koç, cesur adımlarla hem topluluğu büyütmeye hem de Türkiye ekonomisine katma değer yaratmaya devam edeceklerini, bu vizyon doğrultusunda sürdürdükleri uluslararası yatırımları artırarak faaliyet gösterdikleri ülkelere yenilerini eklemek için çalışacaklarını bildirdi.

Rekabetin her geçen gün daha da hızlandığı dünyada, artık sadece oyunun içinde kalmak için çalışmanın yetmeyeceğini bildiklerini ifade eden Koç, "Yeni dönemde oyuna şekil veren bir oyuncu olmak için fırsatları değerlendiriyor olacağız. Unutmamak gerekir ki, kalıcı başarının yolu sürekli kendini yenilemekten geçmektedir. Biz de 90 yıldır başarıyla yaptığımız gibi, bundan sonra da zamanın ruhunu doğru okuyarak, proaktif davranarak kendimizi her zaman yenileyeceğiz ve çıtamızı yükselteceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

 

- "90 bini aşan çalışanımız ve 10 binin üzerindeki bayimizle var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz"

Koç Holding Üst Yöneticisi (CEO) Levent Çakıroğlu ise Koç Topluluğu’nun 90 yılda ortaya koyduklarının, sadece ticari bir başarının sonucu olmadığını belirterek, şunları kaydetti:

"Topluluğumuzun bugün ulaştığı büyüklük ülkesine bağlılığın, insanına ve değerlerine sahip çıkmanın, çok çalışmanın sonucudur. Tüm bu nedenlerle gururla karşıladığımız 90. yılın anlamı bizler için çok daha derin. Her bir anı emekle, azimle, heyecanla, birlik ve beraberlikle ilmek ilmek işlenen bu 90 yıl, kurucumuzun, onun ardından gelen kıymetli yönetim kurulu başkanlarımızın ve onların hayallerine ortak olan sayısız insanın eseri...

100. yılımıza doğru emin adımlarla ilerlerken kurumsallaşmaya, küreselleşmeye, yenilikçiliğe, Ar-Ge’ye ve inovasyona verdiğimiz önemle büyümeye devam ediyoruz. Faaliyet gösterdiğimiz tüm alanlarda, ilke ve değerlerimizden aldığımız güçle elde ettiğimiz başarılarla yurt içinde ve yurt dışında itibarımızı daha da artırıyoruz. Bundan sonra da 90 bini aşan çalışanımız ve 10 binin üzerindeki bayimizle topluluğumuzu her geçen gün daha da güçlendirmek ve yukarıya taşımak için var gücümüzle çalışmaya ve üretmeye devam edeceğiz."

Önceki ve Sonraki Haberler