1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Orka Holding'den "İstihdam Seferberliğine" 250 Kişilik Destek
Orka Holding'den "İstihdam Seferberliğine" 250 Kişilik Destek

Orka Holding'den "İstihdam Seferberliğine" 250 Kişilik Destek

Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Orakçıoğlu:-"Sayın cumhurbaşkanımızın başlattığı istihdam seferberliğine biz buradan cevap veriyoruz. 2017 yılında ek 250 kişilik istihdam sağlayacağız"-"Rusya'daki son gelişmeler bizim için sevindirici. Rusya'da 7'si b

A+A-

İSTANBUL (AA) - Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, "Sayın cumhurbaşkanımızın başlattığı istihdam seferberliğine biz buradan cevap veriyoruz. 2017 yılında ek 250 kişilik istihdam sağlayacağız." dedi.

Damat, Tween ve D'S Damat markaları ile faaliyet gösteren Orka Holding, 11-20 Şubat'ta Almanya, İtalya, Fransa, Rusya, Çin, Kanada, Güney Afrika, Azerbaycan ve Meksika gibi 80 ülkeden gelen yabancı alım heyetlerini İstanbul'da ağırlıyor.

Orakçıoğlu, beş kıtadan ülkelerin katılacağı organizasyona ilişkin detayları, küresel pazarda yaşanan gelişmeleri ve şirketin hedeflerini paylaşmak üzere düzenlenen toplantıda, bu yıl beşincisini gerçekleştirdikleri yurt dışı bayi toplantısında 80 ülkeden 180 kişilik alım heyetini ağırladıklarını kaydetti.

Rusya'dan Meksika'ya, İtalya'dan Avustralya'ya, Güney Afrika'dan Çin'e pek çok ülkeden satın alım heyetinin hazır bulunduğu etkinlikte, markanın bu yıla ilişkin planlarının belirleneceğini aktaran Orakçıoğlu, "Bu yıl yurt dışında 50 yeni mağaza açma hedefimiz vardı. Bu etkinlikle ilgi o kadar büyük oldu ki bu sayı en az 60 olacak." dedi.

Orakçıoğlu, Damat/Tween ve D'S Damat markalarının 2017-2018 sonbahar/kış koleksiyonunda 3 bin 500 farklı modelin sergilendiğini dile getirdi.

Bu bayiler toplantısında yeni pazarlara girme kararı aldıkları bilgisini veren Orakçıoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Bu yıl ilk kez İsveç, İsviçre gibi ülkelere ve direkt kendi yatırımımızla girmeyi planlıyoruz. İsviçre'de bu yıl dört mağaza birden açmayı düşünüyoruz. Sayın cumhurbaşkanımızın başlattığı istihdam seferberliğine biz buradan cevap veriyoruz. 2017 yılında ek 250 kişilik istihdam sağlayacağız. Halen yurt içi ve yurt dışında 3 bin 250 kişiye istihdam sağlıyoruz."


 

- "Modanın mucitlerinden İtalyanlara çatır çatır ürün satıyoruz"

Orakçıoğlu, farklı lokasyon ve demografik yapıya uygun markalar sunduklarını belirterek, "Trend ürünlere eğilim gösteren Tween, rekabetçi pazarda D'S Damat ile ve elegant (üst gelir grubu) pazarda Premium Damat ile.." dedi.

Dünya modasının kalbinin attığı İtalya'da sadece birkaç ay içinde başarılarını ikiye katladıklarını aktaran Orakçıoğlu, geçen yılın son çeyreğinde aralarında Milano, Parma ve Genova'nın da olduğu dokuz farklı kentte dokuz mağaza açtıklarını kaydetti.

Orakçıoğlu, bu yıldan itibaren Roma ve Floransa gibi marka kentlere de girerek mağaza sayılarını birkaç ay içinde 18'e çıkaracaklarını vurgulayarak, "Deyim yerindeyse modanın mucitlerinden İtalyanlara çatır çatır ürün satıyoruz. Bu işin uzmanlarının 'Dünyada sizinkinden daha iyi bir koleksiyon yok' yorumu, bizler için gurur kaynağı." diye konuştu.

Avrupa'da da güçlerinin giderek katlandığını anlatan Orakçıoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Almanya ve Benelüks ülkelerinde toplam 15 satış noktasını geçmek üzereyiz. Fransa'da lokasyon arıyoruz. Paris'te bu yıl mağaza açabiliriz. Meksika başta olmak üzere Güney Amerika'da 12 ülke için distribütörlük vereceğiz. Bu imza, markalarımızla bir anda Arjantin, Şili, Meksika gibi çok önemli pazarlara aynı anda açılmak anlamına geliyor. Yine nisan ayında Katar'da ilk mağazamızı açıyoruz. Birleşik Arap Emirlikleri'nde satış noktalarımız sekize ulaşacak. Geçen yıl ilk kez giriş yaptığımız Avustralya'da ikinci mağazayı açıyoruz. Yeni Zelanda'da ise mevcut satış noktalarını artıracağız. Romanya'da halen lideriz. İspanya'da da iki mağazamıza ek olarak Madrid'de çok kısa sürede 350 metrekare büyüklüğünde bir flag ship mağaza açacağız. İspanya'da bu yıl içinde iki yeni mağaza daha gündeme gelebilir."


 

- "2023'te yurt içinde 300, yurt dışında 600 mağazamız olacak"


 

Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Orakçıoğlu, Rusya'daki son gelişmelerin kendileri için sevindirici olduğunu söyledi.

Rusya'da 7'si bayi, 7'si kendi yatırımları olmak üzere toplam 14 mağazaları bulunduğunu anımsatan Orakçıoğlu, "Bu yıl kendi mağazalarımızın sayısı 25'e çıkacak. Rafa kalkan bir çok proje Rusya'da şu anda tekrar gündeme gelmeye başladı." ifadelerini kullandı.

Orakçıoğlu, Afrika'da safariye çıktıklarını belirterek, "Kuzey Afrika'dan Sahra Altı'na kadar her ülkede yaygınlaşıyoruz. Yakında Güney Afrika'da 600 metrekare büyüklüğünde flag ship mağazamız olacak." dedi.

Bu yıl büyüme hedeflerinin yüzde 25 olduğu bilgisini veren Orakçıoğlu, ayrıca 100 olan yurt dışı mağaza sayılarını bu yıl sonunda 160'a, yurt içi mağaza sayılarını da 220'ye çıkaracaklarını, yılı toplamda 380 mağaza ile kapatma planları olduğunun altını çizdi.

Orakçıoğlu, bu yıl ciro hedefi 600 milyon lira olan şirketin ihracat hedefinin ise 50 milyon dolar olacağının altını çizdi.

Şirketin 2023 hedeflerinden de bahseden Orakçıoğlu, "2023'te yurt içinde 300, yurt dışında 600 mağazamız olacak. Yine 2,5 milyar lira ciro ve 250 milyon dolar ihracat hedefliyoruz." şeklinde konuştu.

Orakçıoğlu, Ar-Ge'ye yaptıkları yatırımlarla ilgili, "Perakendeye yepyeni bir soluk getirecek akıllı aynalar uygulamasının patentini aldık. Müşteriler kabinlerde çok sayıda ürünü defalarca giyip çıkarmaktan kurtulacak. Müşterilerin ürünleri ayna karşısında üzerine tutması yeterli olacak. Böylece karar verme süreci hızlanacak. Müşteri memnuniyeti sağlayacak inovatif bir yazılım uygulaması. Zamandan tasarrufla birlikte satışları artıracak. Yıl sonundan itibaren pilot mağazalarda hayata geçecek." ifadelerini kullandı.


 

-"Bu yıl 25 milyon liralık yatırım planladık"


 

Süleyman Orakçıoğlu, konuşmasından sonra basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.

Yabancı alım heyetlerine yönelik düzenlenen organizasyonda iş hacmini bu yıl geçen seneye kıyasla artırmayı planladıklarını aktaran Orakçıoğlu, bu seneki organizasyonda aksesuarlar hariç 350 bin parça sipariş hedefleri olduğunu, geçen sene aldıkları siparişlerin 180 bin parça civarında bulunduğunu dile getirdi.

Orakçıoğlu, bu yıl ne kadarlık yatırım planladıklarının sorulması üzerine, 25 milyon liralık yatırım planladıklarını, bunun 12 milyon lirasının yurt dışı için olacağını söyledi.

Sponsorluklara yönelik bir soru üzerine Orakçıoğlu, geçen hafta Milano'da düzenlenen kumaş fuarında, Milano'nun Duomo Meydanında bulunan, dünyanın en eski katedralini Damat olarak giydirdiklerini ve 15 gün reklamlarının katedralin üzerinde kaldığının altını çizdi.

Orakçıoğlu, spor kulüpleri Parma ve Fiorentina ile sponsorluk görüşmelerinin devam ettiği bilgisini verdi.

AVM'ler ile ilgili soru üzerine Orakçıoğlu, son derece duyarlı hareket eden AVM yatırımcıları olduğunu, duyarsız davranan AVM yönetimleri de olduğunu bildirdi.

AVM'leri partner olarak gördüklerine işaret eden Orakçıoğlu, "Bizi partner olarak görenlerle devam, görmeyenlerle de yollarımızı ayırma konusunda plan yapıyoruz." dedi.

Orakçıoğlu, şu anda Türkiye'de açmayı planladıkları 15 mağaza olduğunu, 5 mağazalarını da kapatacaklarını dile getirdi.

Duyarlı AVM'lerin kur konusunda sabitlemeye gittiğine işaret eden Orakçıoğlu, bazı AVM'lerin dolar ve avro bazında, kuru 2,5 ila 3,5 lira arasında sabitlediği bilgisini vererek, "2 liraya bile sabitleyenler var." dedi.

Orakçıoğlu, çıkış yapacakları mağazalarının genelinin AVM olacağını aktardı.

- "Bizden alışveriş yapanların yüzde 44'ü kadın"

Orakçıoğlu, yurt dışı hedeflerine ilişkin soru üzerine, serbest ticaret anlaşmalarının kendileri için çok önemli olduğunu, şirketlerin önlerini açtığını söyledi.

Amerika'nın Türk ürünlerine ortalama yüzde 17 gümrük uyguladığı bilgisini veren Orakçıoğlu, "KDV'nin dışında… Bunların ikisini topladığınız zaman siz ABD'ye 100 bin dolarlık mal gönderdiğiniz zaman, 40 bin dolarını kapıda ödemeniz gerekiyor. Bu nedenle ABD bizim önceliğimiz değil." dedi.

Orakçıoğlu, AVM'lere giriş sayılarının geçen yıl yüzde 15-20 düştüğü bir dönemde, sepet ortalamasını yüzde 15-20 artırarak bu durumu aştıklarını dile getirdi.

e-ticarette 2015'le 2016'yı karşılaştırdıklarında satışların yüzde 90 arttığı bilgisini veren Orakçıoğlu, bu alanda müşteriye dokunma anlamında bir çok şey yaptıklarını, cirolarının yüzde 5'inin e-ticaretten geldiğini dile getirdi.

Orakçıoğlu, kendilerinden alışveriş yapanların yüzde 44'ünün kadınlar olduğunu, kadınların erkeklerin yeniliğe açık olmasını istediğini belirterek, Sevgililer Gününde de piyasanın biraz canlandığını ama küçük parçalarda hareketlenme olduğunu sözlerine ekledi.

Önceki ve Sonraki Haberler