1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Osmanlı Ailesi Yatırımlara Verilen İsimlerden Memnun
Osmanlı Ailesi Yatırımlara Verilen İsimlerden Memnun

Osmanlı Ailesi Yatırımlara Verilen İsimlerden Memnun

Abdülhamid Han'ın 4. kuşaktan torunu şehzade Osmanoğlu, "Gerek Osman Gazi Köprüsü gerek Yavuz Sultan Selim Köprüsü gerekse Haydarpaşa Sultan Abdülhamid Eğitim ve Araştırma Hastanesi Türkiye'ye yakışan isimler oldu." dedi

A+A-

İSTANBUL (AA) - Osmanlı padişahı Abdülhamid Han'ın 4. kuşaktan torunu şehzade Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu, AA muhabirine Yavuz Sultan Selim Han'ın türbesinde yaptığı açıklamada, Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde sürgün olarak Lübnan'a gönderilen ailesinin 1974'te Türkiye'ye döndüğünü söyledi.

Turgut Özal'ın cumhurbaşkanlığı döneminde ailesine vatandaşlık verildiğini anlatan Osmanoğlu, kendisinin ise 1979'de Fatih'te dünyaya geldiğini ve Türkiye'de doğan ilk şehzade olduğunu belirtti.

Son dönemde Türkiye'nin kalkınması ve imajı açısından önemli olan köprülere Osman Gazi, Yavuz Sultan Selim gibi dedelerinin isimlerinin verilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Osmanoğlu, "Osmanlı döneminde yapılan eserlere bakıp hem gururlanıp hem de hüzünleniyorduk. O dönemlerde ecdadımız bizlere gerçekten çok güzel emanetler bırakmışlar." diye konuştu.

Kayıhan Osmanoğlu, "Açılışta inanılmaz bir kalabalık vardı. Halkımızın orada ağladığını gördük, hatıra fotoğrafı çektirmek isteyenler de oldu. Türkiye'nin ve dünyanın en büyük köprülerinden birine dedem Yavuz Sultan Selim Han'ın ismi verildi. Yavuz Sultan Selim Köprüsü tam Osmanlı'ya yakışır bir isim oldu." ifadelerini kullandı.

"Abdülhamid ismi doğru ve manidar"
Osmanoğlu, şunları kaydetti:

"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hepimize, Osmanlı ruhunu tekrar yaşadığımızı hissettirdi, Osmanlı'nın gizlenen eserlerini açığa kavuşturdu. Şu an için de Sultan Abdülhamid ismi doğru ve manidar. Çok da güzel oldu. İnşallah, diğer hastaneler ve köprülerin isimleri de Osmanlı padişahlarıyla devam eder. Hem böylelikle ailenin itibarı geri verilmiş olur. Şu an hala yurt dışında yaşayan birçok hanedan üyesi var. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hem Osmanoğlu ailesi hem de millet olarak elimizden ne geliyorsa destek vermeye devam edeceğiz."

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler