1. HABERLER

  2. KONYA HABERLERİ

  3. Otomotivin Geleceği Konya Konuşuldu
Otomotivin Geleceği Konya Konuşuldu

Otomotivin Geleceği Konya Konuşuldu

Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı, Konya Sanayi Odası (KSO) ve Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) iş birliğiyle, "Otomotivin Geleceği ve Cazibe Merkezi Konya" paneli düzenlendi.

A+A-

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, yerli otomobilin Konya'da üretilmesini istediklerini belirterek, "Konya olarak böyle bir yatırıma ev sahipliği yapmaktan büyük gurur duyacağız." dedi.

Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı, Konya Sanayi Odası (KSO) ve Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) iş birliğiyle, "Otomotivin Geleceği ve Cazibe Merkezi Konya" paneli düzenlendi.

Akyürek, panelin açılışında yaptığı konuşmada, yerli otomobil üretimi ve yatırımının Konya'nın önemli gündemleri arasında yer aldığını söyledi.

"Yerli otomobilin Konya'da üretilmesini arzu ediyor, talep ediyoruz." diyen Akyürek, Konya olarak böyle bir yatırıma ev sahipliği yapmaktan büyük gurur duyacaklarını, bu konuda ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını bildirdi.

KSO Başkanı Memiş Kütükcü de otomotiv sektörünün dünyanın en büyük dördüncü ekonomisi olarak kabul edildiğini belirtti.

Kütükcü, "Türkiye, taşıt araçları üretiminde Avrupa'da 5. dünyada ise 15. sırada. Avrupa'nın en büyük ticari araç üreticisiyiz. Türkiye, otomotivde bir milyon adet üretimi aşarak, bu konudaki üretim yeteneğini ortaya koymuş bir ülke. Tüm bu rakamların ve üretim yeteneğinin ötesinde artık Türkiye'nin kendi otomobilini üretmeye başlayacağı bir sürece fiilen girmiş bulunuyoruz. Bugüne kadar uluslararası birçok markanın araçlarını üreten Türkiye, artık kendi otomobilini de üretecek." diye konuştu.

Yerli otomobil üretimine her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ve bu yatırıma ev sahipliği yapmak istediklerini dile getiren Kütükcü, şunları kaydetti:

"Konya'nın ihracatının yüzde 21'ini otomotiv sektörü tek başına karşılıyor. Sektörde Türkiye'nin ilk kümelenme projesini Konya hayata geçirdi. Otomotiv endüstrisi sektöründe odamız kayıtlarına göre 400 civarında üretici firmamız var ve 10 bin kişinin üzerinde istihdam sağlıyor. Ayrıca Konya otomotiv sanayi güçlü yapısıyla gün geçtikçe kapasitesini ve kabiliyetlerini geliştirmeye de devam ediyor. Öte yandan lojistik avantajlarımız da giderek artıyor."

MEVKA Genel Sekreter Vekili Savaş Ülger de otomotiv sektörünün dünyada 80 milyon kişiye istihdam sağladığına işaret etti.

Otomotiv Sanayi Derneği Genel Sekreteri Osman Sever'in moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde, Türkiye'nin Otomobili Ortak Girişim Grubu'nda yer alan firmalardan Kıraça Holdingin Yönetim Kurulu Üyesi Jan Nahum sektöre ilişkin sunum yaptı.

Önceki ve Sonraki Haberler