1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Parkinson Genetik Midir?
Parkinson Genetik Midir?

Parkinson Genetik Midir?

Parkinson Genetik Midir?

A+A-

Parkinson nedir diye merak edenler kısaca açıklamak gerekirse beyinden gelen ve hareket yavaşlığına sebep olan bir hastalıktır. Kişilerin hareket etmesinde önemli etkisi olan dopamin kimyasalı bazı beyin hücrelerinde bulunur. Bu hücrelerin ölmesi ile birlikte dopamin azalır ve kişilerin hareket kabiliyetini de azaltır. İşte bu durumda ortaya parkinson hastalığı çıkar.

Nasıl Ortaya Çıkar?

Parkinson hastalığı nedir kısaca bahsettikten sonra kimlerde görüldüğü ve belirtilerine bakalım. Hastalığın en önemli belirtisi hareketlerde yavaşlama ve reflekslerde azalmadır. Titreme daha sonra eşlik edecektir. Titreme dinlenme halinde ortaya çıkar ve genelde ellerde başlar. Bunların yanı sıra mimiklerde azalma, yürüyüşte azalma gibi belirtiler de yaşanır. İlk aşamada bu belirtiler vücudun tek tarafında görülür.

Hastalar genelde parkinson tedavi yöntemleri ve yaşam süresine etkisini merak ederler. Tedavi ile kesin olarak hastalıktan kurtulmak mümkün olmasa da yaşam kalitesi arttırılır. İlaç, cerrahi tedavi, beyin pili takılması gibi yöntemlerle belirtiler azaltılır ve hastanın yaşam süresi uzatılır.

Parkinson Kimlerde Görülür?

Parkinson hastalığı yaşlılık hastalığı olarak bilinir. Genelde 60 yaşlarından sonra ortaya çıkar. Ancak bu kesin kanı değildir. Çünkü şimdilerde 20’li yaşlardaki gençlerde ve hatta çocuklarda bile hastalıkla karşılaşılabiliyor. Bu durum akla parkinson genetik mi sorusunu getirebilir. Parkinson hastalığı kişiye özel bir hastalıktır. Ailede hiçbir hikaye olmasa bile o kişide hastalık ortaya çıkabilir. Ancak bazı genetik yatkınlıklar parkinson hastalığını ortaya çıkarabilir.

Parkinson hastalarının yaklaşık %10 kadarında anne babadan gelen çekinik parkinson hastalık geni mevcuttur. Genç yaşta parkinson görülen kişilerin yarısı da anne ve babasından birlikte çekinik gen alan kişilerdir. Yani parkinson hastalığının genetik yatkınlığı vardır. Ancak genetik değil diye bu hastalığa yakalanmayacağınız söylenemez. Hastalığın ilk kez sizde görülmesi de muhtemeldir.

Parkinson hastalığı görülmesi için kesin faktörler söz konusu değildir. Genetik faktörler, çevresel faktörler, kişinin yaşam ve beslenme tarzı gibi daha pek çok etkene bağlı olarak görülebilir.

Parkinson Yaşam Süresini Etkiler Mi?

Parkinson nedir öğrendikten sonra pek çok kişi parkinson hastalığı ölümcül müdür diye merak eder. Çünkü hastalık her yaştan kişileri yakalayabilmektedir. Genç yaşta ölüm korkusu daha ağır yaşanıyor. Ancak merak etmeyin parkinson tek başına ölümcül bir hastalık değildir.

Parkinsonun hastalara temel etkisi yaşamsal değildir. Yaşam kalitesini düşürme yönünde hastalık kendisini gösterir. Hastalarda genelde hareket bozuklukları, konuşma bozuklukları gibi belirtiler mevcuttur. Yavaş yavaş ilerleyen bir hastalık olduğu için kısa sürede etkisi gözlemlenmez. Yıllarca ilerleyen hastalık son evreler geldiğinde yatağa bağlı kılabilir. Ancak tüm bunlar ömrü çok fazla etkilemeyecektir. Hastalığın etkisi sağlıklı ve ayakta geçireceğiniz kalan ömrünüzü hasta ve başkasına bağımlı geçirme şeklinde görülüyor.

Parkinson nedir ve hastalık hakkında daha fazla bilgi edinmek için Parkinson Derneği’nin hazırlamış olduğu parkinson pdf dosyasını indirerek inceleyebilirsiniz.

 

Önceki ve Sonraki Haberler