1. HABERLER

  2. AKTÜEL

  3. Payitahtlığın Bakiyesini Geleceğe Taşıyan Vakıf Kenti: Edirne
Payitahtlığın Bakiyesini Geleceğe Taşıyan Vakıf Kenti: Edirne

Payitahtlığın Bakiyesini Geleceğe Taşıyan Vakıf Kenti: Edirne

Edirne'deki pek çok abide eser, asırlar öncesinin vakıf duygusunu heybetiyle günümüze taşıyor

A+A-

Yardımlaşma ve dayanışma duygusu ile Allah'ın rızasını kazanma isteğiyle güçlenen vakıf anlayışının en çok hissedildiği kentlerin başında eski payitaht Edirne geliyor.


Edirne'nin ve Osmanlı'nın simgesi, "Taş dehaya ulaştı, deha taş kesildi" dedirtecek kadar bilim ve teknoloji kıtlığında mimari zirveyi yansıtan Selimiye Camisi, Osmanlı'da revaklı avlunun ilk kez denendiği Üç Şerefeli Camii, hat yazılarıyla büyüleyen Eski Camii, çinileriyle meşhur Edirne’deki Mevlevi ruhunu yaşatan Muradiye Camii, akıl hastalarının su ve müzikle tedavi edildiği Şifahane, Mimar Sinan tarafından inşa edilen Sokullu Hamamı ve geçmişin alışveriş merkezleri kapalı çarşılar, kentteki bir çırpıda sayılabilecek onlarca vakıf eserinden en bilinenleri arasında yer alıyor.

Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren, AA muhabirine yaptığı açıklamada, vakıf eserlerinin yaşatılması, gelecek nesillere aktarılması için büyük gayret gösterdiklerini söyledi.

Güneren, kentteki birçok tarihi eserin restorasyonunu gerçekleştirdiklerini, bir kısmındaki çalışmaların da devam ettiğini ifade etti.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler