1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Pomem Öğrencilerine Diş Sağlığı Eğitimi
Pomem Öğrencilerine Diş Sağlığı Eğitimi

Pomem Öğrencilerine Diş Sağlığı Eğitimi

Yozgat Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi tarafından Yozgat Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM) öğrencilerine ''Bende fırçalıyorum'' kampanyası kapsamında, diş sağlığı eğitimi...

A+A-

YOZGAT (AA) - Yozgat Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi tarafından Yozgat Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM) öğrencilerine ''Bende fırçalıyorum'' kampanyası kapsamında, diş sağlığı eğitimi verildi.

POMEM konferans salonunda Diş Hastanesi Başhekimi Dt. Babür Cevheroğlu tarafından öğrencilere, ağız ve diş sağlığının önemi hakkında eğitim verildi.

Ramazan ayında ağız bakımına her zamankinden daha fazla özen gösterilmesi gerektiğini ifade eden Babür, “Ağız sağlıktan başlar cümlesini her zaman dile getirmemize rağman, ülkemizde en çok ihmal ettiğimiz yine ağız ve dişlerimiz oluyor. Bir çiviyi çakabilmek için de defalarca vurmak gerekiyor. Biz de eğitimlerimizi hız kesmeden vermeye devam ediyoruz. Diş çürükleri, diş eti iltihapları, ağız kokusunun önemli nedenlerindendir. Ağız içi herhangi bir enfeksiyon bakteri üremesini artıracağı için daima ağız kokusuna neden olur." dedi.

Ramazan ayının yaz dönemine denk gelmesiyle 17 saat aç kalınacağını belirten Babür, şu bilgileri verdi:

"İftar saati yaklaştığı zaman açlığın verdiği stresle yemeklere aşırı bir yüklenme olacak. Bu yemekler asitli ve ağır yemekler olmaması dikkat etmemiz gerekir. Yaz döneminde olunduğu için iftar yemeklerinin biraz daha hafif geçirilmesi hem vücut sağlığı hem de diş sağlığı açısından son derece önemlidir. Genellikle sahurdan sonra hemen yatıldığı için ağız içinde temizlenmeyen plaklar sebebiyle daha çok bakteri üreyebilir. Bu dönemde dikkat edilmezse, diş çürükleri de ağız kokusu ile birlikte artabilir. Yemeklerden sonraki 20-30 dakika oldukça önemlidir. Bu süre içerisinde bakteriler dişlerde çürüme yapmaya başladığından, sahurda ve iftarda yemekten sonra mutlaka dişler fırçalanmalıdır. Oruçlu olduğumuz gün içinde yeme içme fonksiyonlarımız azaldığından, tükürük bezlerinin ürettiği salgı ve tükürüğün yıkama kapasitesi azalır.Bu da bakterilerin üremesi ve diş çürüğünün oluşması için uygun ortam hazırlar.”

Eğitimin ardından POMEM öğrencilerine diş fırçası ve macun dağıtıldı.
 

Önceki ve Sonraki Haberler