1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 'Pyd'nin Sınırımızda Tehdit Meydana Getirmesine Karşıyız'
Pydnin Sınırımızda Tehdit Meydana Getirmesine Karşıyız

'Pyd'nin Sınırımızda Tehdit Meydana Getirmesine Karşıyız'

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, “Kürtlerin küçük bir bölümünün onayladığı PYD gibi bir terörist oluşumun Kuzey Suriye’de büyük bir alanı ele geçirmesine ve sınırımızda tehdit meydana getirmesine karşıyız.” dedi

A+A-

CHICAGO (AA) - Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, “Kürtlerin küçük bir bölümünün onayladığı PYD gibi bir terörist oluşumun Kuzey Suriye’de büyük bir alanı ele geçirmesine ve sınırımızda tehdit meydana getirmesine karşıyız.” dedi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, 53. Kuzey Amerika İslam Toplumu (ISNA) Kongresi'ne katılmak ve çeşitli temaslar gerçekleştirmek üzere ABD'nin Chicago kentinde bulunuyor.

ABD'nin en önemli düşünce kuruluşlarından biri olan Chicago Küresel İlişkiler Konseyi’ndeki (CCGA) toplantıda Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Türkiye’nin iç ve dış politikadaki öncelik ve hassasiyetlerini anlattı.

Toplantıya AK Parti milletvekilleri Ravza Kavakçı Kan ve Sena Nur Çelik ile Kamu Diplomasisi Koordinatörü Ali Osman Öztürk de katıldı.

İnsanlığın son adası Türkiye
Dünyanın ve özellikle Ortadoğu’nun çok zor bir dönemden geçtiğine atıf yapan Kurtulmuş, bu istikrarsızlık ortamında Türkiye’nin bir “istikrar abidesi” olduğunu vurgulayarak, “Bölgede adeta insanlığın son adası Türkiye’dir.” dedi.

Başta Suriye olmak üzere çatışma yaşanan birçok ülkeden çok sayıda mültecinin Türkiye’yi bir umut olarak görüp, buraya geldiğine dikkati çeken Kurtulmuş, 3 milyon Suriyeliye Türk milletinin ev sahipliği yaptığına işaret etti.

AK Parti iktidarında 2015'e kadar Türkiye’nin bir “reform süreci” yaşadığını dile getiren Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, bundan sonraki sürecin bir “dönüşüm süreci” olacağına vurgu yaptı.

"7 Ağustos’taki birlik ve beraberlik görüntüsü"
Dönüşüm sürecinin en önemli dinamiğinin yeni anayasa olacağını belirten Kurtulmuş, “7 Ağustos’ta ortaya çıkan birlik ve beraberlik görüntüsü, özellikle yeni anayasa yapım süreci noktasında bize ümit veriyor.” dedi.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişiminin Türkiye’de yeni bir kırılmaya yol açtığını ifade eden Kurtulmuş, “Halkın darbe girişimine karşı göstermiş olduğu direniş, Türkiye’de demokrasinin kurumsallaşması açısından değerli bir fırsattır.” şeklinde konuştu.

"FETÖ, sadece Türkiye için değil ABD için de tehdittir"
FETÖ’nün sadece Türkiye için değil aynı zamanda ABD ve hatta küresel ölçekte bir tehdit olarak görülmesi gerektiğine işaret eden Kurtulmuş, bu tehdidin ABD tarafından hafife alınmaması ve Türkiye’nin beklentilerinin karşılanması gerektiğine vurgu yaptı.

PYD’nin oluşturduğu tehdit
Suriye’deki yerleşik Kürtlerle Türkiye’nin bir sorununun olmadığını dile getiren Kurtulmuş, “Kürtlerin küçük bir bölümünün onayladığı PYD gibi bir terörist oluşumun Kuzey Suriye’de büyük bir alanı ele geçirmesine ve sınırımızda tehdit meydana getirmesine karşıyız.” dedi.

PKK’nın Suriye uzantısı olan terör örgütü PYD’nin, bölgedeki diğer yerleşik toplulukları yerinden ettiğine de vurgu yapan Kurtulmuş, Türkiye’nin bu konudaki hassasiyetinin altını çizdi.

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Chicago programının ilk günü kapsamında ABD basınına mülakatlar verecek, cuma namazını Mosque Foundation'da kılacak ve akşam da ISNA Kongresi'nde bir konuşma yapacak.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler