1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Rahim Ağzı Kanseri İçin Farkındalık Standı Açıldı
Rahim Ağzı Kanseri İçin Farkındalık Standı Açıldı

Rahim Ağzı Kanseri İçin Farkındalık Standı Açıldı

KAYSERİ (AA) - Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü tarafından rahim ağzı kanserine dikkat çekmek amacıyla stant açıldı. İl Sağlık Müdürlüğünden...

A+A-

KAYSERİ (AA) - Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü tarafından rahim ağzı kanserine dikkat çekmek amacıyla stant açıldı.

İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, bir alışveriş merkezinde gerçekleştirilen program kapsamında, standı ziyaret edenlere bilgilendirici broşür dağıtıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İl Sağlık Müdürü Ali Ramazan Benli, serviks (rahim ağzı) kanserinin, dünya genelinde 45 yaş altı kadınlarda en sık görülen 2. kanser türü olduğunu belirtti.

Benli, şunları kaydetti:

"Serviks (rahim ağzı) kanseri, meme ve akciğer kanserlerinden sonra kanserden ölümlerde de 3. sırada yer almaktadır. Sık görülen bir kanser türü olmasının yanında, en önemli özelliği erken evrede tespit edilebilmesi ve tespit edilebildiği zamanda tedavi edilebilmesidir. Rahim ağzı kanserinde, ilerlemiş kanser sıklığı ve kansere bağlı ölümlerin azaltılması açısından önemli bir noktayı tarama yöntemleri oluşturmaktadır. Yapılacak taramalarla rahim ağzı kanserini henüz erken evrede iken tespit edip etkin ve basit yöntemlerle tedavi etmek suretiyle, ilerlemiş kanser sıklığı ve buna bağlı hastalık ve ölüm riskini düşürmek mümkündür."

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler