1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Rus Uçağının Düşürülmesi Operasyonu Geciktirdi
Rus Uçağının Düşürülmesi Operasyonu Geciktirdi

Rus Uçağının Düşürülmesi Operasyonu Geciktirdi

Emekli Tuğgeneral Erenel, DAEŞ'e yönelik Fırat Kalkanı operasyonuna ilişkin, "Rusya'nın uçağının düşürülmüş olması, bu süreci geciktirdi. Biden'ın gelişiyle ABD'ye Artık bölgede sizin her dediğiniz olmayacaktır' mesajıdır bu." dedi

A+A-

Emekli Tuğgeneral Fahri Erenel, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Cerablus'ta terör örgütü DAEŞ'e karşı yürüttüğü "Fırat Kalkanı" operasyonunu, AA muhabirine değerlendirdi.

Operasyonun, Türkiye'nin hür iradesiyle gerçekleştiğine dikkati çeken Erenel, bunun aynı zamanda uluslararası hukuktan doğan bir hak olduğunu söyledi.

Operasyonun gecikmiş bir karar olduğunu belirten Erenel, "Rusya'nın uçağının düşürülmüş olması bu süreci geciktirdi. Biden'ın gelişiyle beraber burada Amerika'ya bir mesaj verildiğini düşünüyorum. 'Artık bu bölgede sizin her dediğiniz olmayacaktır' mesajıdır bu. Türkiye'nin bölge ülkeleriyle ilişkilerini daha iyi konuma getirmesi önemliydi." dedi.

-"Operasyonun zamanlaması önemli"


Operasyonun zamanlamasının çok önemli olduğunu dile getiren Erenel, şunları aktardı:

"Türkiye'nin burada bataklığa saplanacağını söylüyorlar. Türkiye güçlü bir orduya sahip köklü bir ülkedir. Bataklığın içinde olan kendileridir. Onun bunu maşası olarak, vekalet bir iş yürütüyorlar. Orada kalacaklarını mı zannediyorlar? Afganistan'da ve Irak'ta yaptıklarını işleri bitince bunlara da yapacaklar. Amerika için dün dündür bugün bugündür. Türkiye de bölgede güçlü bir ülke. Rusya ve İran'la yapılan temaslarla Amerika'nın köşeye sıkıştığını düşünüyorum. Burada hedef DAEŞ'tir ama boşalan bu alanların YPG tarafından doldurulmasına izin verilmemeli. TSK burayı belki belli sürede elinde tutacaktır. Buranın Özgür Suriye Ordusu kontrolünde olması gerekiyor. Burayı dolduracak terörist gruplar Türkmenlere ve Arap köylerine yönelik etnik bir temizliğe girişir. Onların sabıkaları da DAEŞ'ten farklı değil."

-"Güney çok önemli"


Erenel, DAEŞ güçlerinin operasyon sonunda güneye doğru çekilebileceği tespitinde bulunarak, burada örs-çekiç prensibinin uygulanması gerektiğini belirtti.

Türkiye'nin şu anda çekiç görevi gördüğünü anlatan Erenel, "Belli yerde bir askeri güç tarafından bunların önü kesilmezse bunlar ileride güçlenip geri gelebilirler. Bu güç Esed güçleri olabilir. Esed, PYD'yi bombaladı. Bu bence buna yönelik bir işarettir. Güneyde belki de örs görevini bunlar görecektir. Güney çok önemli. Türkiye işgalci bir ülke değildir. Cerablus'u ele geçirse bile temizleme amacı güder. Öncelikle kendi güvenliğimiz açısından bu operasyon önemli." değerlendirmelerinde bulundu.

Önceki ve Sonraki Haberler