1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Rusya'nın Fosfor Bombası Kullanması Suç Teşkil Ediyor
Rusyanın Fosfor Bombası Kullanması Suç Teşkil Ediyor

Rusya'nın Fosfor Bombası Kullanması Suç Teşkil Ediyor

Rus ordusunun Halep yakınlarındaki Handarat bölgesinde fosfor bombası kullanması, 1980 Konvansiyonel Silahlar Anlaşması'na göre suç teşkil ediyor

A+A-

ANKARA (AA) - Rus ordusuna ait savaş uçaklarının Halep yakınlarındaki Handarat bölgesindeki gerçekleştirdiği saldırıda fosfor bombası kullanmasının, uluslararası anlaşmalara aykırı olduğu belirtildi.

Bölgedeki güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Rus ordusuna ait savaş uçaklarının 8 Haziran'da Halep'in kuzeyinde yer alan Handarat bölgesinde sivillere yönelik hava bombardımanında fosfor bombası kullanması sonucu 2 çocuk hayatını kaybetmiş, 6 sivil yaralanmıştı.

Rusya’nın, sivillerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerde söz konusu bombayı kullanması, uluslararası anlaşmalar ve özellikle 1980 Konvansiyonel Silahlar Anlaşması gereği suç teşkil ediyor.

Bu arada, beyaz fosfor, bomba patladıktan sonra yanarak aşağı iniyor ve yerde patlamalarla birlikte yanmaya devam ediyor. Fosfor bombası dumanını teneffüs eden kişi havasızlıktan boğuluyor.

Beyaz fosforun yaktığı kişilerin elbiselerinde ise fazla iz meydan gelmiyor. Yanma vücut içerisinden cildin altında sürüyor. Sonraki aşamada ise insan vücudu içten dışa doğru yanıyor. Yanma bir kez başladığında durdurulamıyor.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler