1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Rusya'nın Suriye Faturası Artıyor
Rusyanın Suriye Faturası Artıyor

Rusya'nın Suriye Faturası Artıyor

Rusya’nın, Suriye operasyonları kapsamında mart ayına kadar yaklaşık 700 milyon dolar harcadığı, süren operasyonları nedeniyle bu faturanın artmaya devam ettiği vurgulanıyor

A+A-

Ekonomisi zor günler geçiren Rusya'nın, Suriye operasyonları kapsamında mart ayına kadar yaklaşık 700 milyon dolar harcadığı, süren operasyonlar nedeniyle bu faturanın daha da artacağı belirtiliyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçen hafta yaptığı açıklamada, Rus müdahalesinin başladığı 30 Eylül'den bu yana Suriye'de 10 binden fazla uçuş gerçekleştirilerek, 30 binin üzerinde hedefin vurulduğunu, Suriye'ye havadan ve denizden 115 seyir füzesi fırlatıldığını, Rusya'dan havalanan uzun menzili bombardıman uçaklarının ise 178 uçuş gerçekleştirdiğini açıkladı.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan uluslararası araştırma kuruluşu IHS’nin Havacılık ve Güvenlik Kıdemli Analisti Ben Moores, Rus birliklerinin Suriye’de hala kalabalık bir şekilde operasyonlarına devam ettiğini ve Rusya'nın operasyon faturasının arttığını vurguladı.

Putin'in, Rusya'nın 30 Eylül 2015 – 15 Mart 2016 dönemini kapsayan Suriye operasyonlarının 460 milyon dolarlık maliyeti olduğuna ilişkin açıklamasını çok gerçekçi bulmayan Moores, "Bizim hesaplarımıza göre bu rakam 700 milyon dolar civarında." dedi.

"Rusya'nın Suriye operasyonları nedeniyle günlük yaklaşık 4 milyon dolar harcadığı tahmin ediliyor"
Washington Yakın Doğu Araştırmaları Enstitüsünden Anna Borshchevskaya da Rusya'nın Suriye operasyonları nedeniyle günlük yaklaşık 4 milyon dolar harcadığına yönelik tahminlere dikkati çekti.

Gerçek rakamlara ulaşılmasının zor olduğunu söyleyen Borshchevskaya, ancak Moskova'nın Suriye’deki amacına en düşük maliyetle ulaşmaya çalıştığını kaydetti.

"Esed rejimi Rusya'ya üs, yakıt ve su temini gibi konularda yardımcı oluyor"
Rus Uluslararası İlişkiler Konseyi Orta Doğu Uzmanı Yury Barmin ise Suriye operasyonlarını hesaplarken, Rusya'nın bazı giderlerden muaf kaldığına işaret etti.

Barmin, Rusya'nın Suriye’deki operasyonlarda üs kiralamak zorunda kalmadığının altını çizerek, "Esed rejimi Rusya’ya üs, yakıt ve su temini gibi konularda yardımcı oluyor." diye konuştu.

Rusya'daki silah ekipmanı üreten firmaların, Rus Savunma Bakanlığı ile yakın ilişkiler içerisinde olduğunu hatırlatan Barmin, "Bu nedenle Rus Savunma Bakanlığı, Rus cephanelerinin Suriye’de pazarlanması karşılığında bu cephaneleri ücretsiz temin edebiliyor." ifadelerini kullandı.

Muhabir: Emre Gürkan Abay

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler