1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Rusya'nın Suriye'de Hastanelere Yönelik Saldırıları
Rusyanın Suriyede Hastanelere Yönelik Saldırıları

Rusya'nın Suriye'de Hastanelere Yönelik Saldırıları

Rus jetlerinin muhaliflerin kontrolündeki İdlib'de El-Vatani ve İbn-i Sina hastanelerini bombalayarak kullanılamaz hale getirmesi, Rusya'nın Suriye'de hastaneleri özel olarak hedef alması konusunu bir kez daha gündeme getirdi

A+A-

ANKARA (AA) - Rus jetlerinin muhaliflerin kontrolündeki İdlib'de El-Vatani ve İbn-i Sina hastanelerini bombalayarak kullanılamaz hale getirmesi, Rusya'nın Suriye'de hastaneleri özel olarak hedef alması konusunu bir kez daha gündeme getirdi.

Suriye'den 14 Mart'ta güçlerinin büyük kısmını çektiğini ve hava güçlerini azalttığını duyuran Rusya bu ülkede 8 aydır düzenlediği saldırılarda, Halep, İdlib, Lazkiye, Dera kentlerinde muhaliflerin kontrol ettiği bölgelerdeki çok sayıda hastaneyi bombaladı. Söz konusu kentlerde muhaliflerin kontrol ettiği bölgelerde bulunan 24 hastane Rus savaş uçaklarının hedefi olurken, bunlardan 11'i tamamen kullanılamaz hale geldi.

Rus savaş uçaklarının vurduğu hastaneler şu şekilde:

Halep'in Azez ilçesinde 2 Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları hastanesi, Halep'in güneyindeki Hadır beldesinde Hadır ve El-Ays devlet hastaneleri, Etarib ve Bab ilçelerinde birer sahra hastanesi, Anadan Hastanesi, Hreytan Hastanesi, Sukkeri semtindeki Kudüs Sahra Hastanesi, İdlib'in Maarret en-Numan ilçesindeki Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü (MSF) Hastanesi, Cisr eş-Şuğur ilçesindeki Vatan Hastanesi, Orient Hastanesi, Hubeyd Hastanesi, Ebu Duhur Hastanesi, Kafr Nubul beldesindeki sağlık merkezi, Sermin beldesindeki sahra hastanesi, İdlib merkezdeki El-Vatani ve İbni Sina hastaneleri, Lazkiye'nin kuzeydoğusundaki MSF Hastanesi, Yamadiye Hastanesi, Barnas Hastanesi, İhlas Hastanesi, Dera'nın doğu kırsalındaki Sayde ve Gariye Hastaneleri.

Dera ilinde Rus savaş uçaklarının yoğun uçuşları ve saldırıları nedeniyle 7 hastane ise tedbiren faaliyetlerini durdurmuştu.

Halep'te hastane ve sağlık merkezlerinin hedef alınması, bölgedeki sahra hastanelerinin yükünü artırıyor.

"Sivil seyreltme"ye devam
Rusya'nın Suriye'de düzenlediği hava saldırılarında sivil yerleşimlerdeki okul, hastane, cami, fırınları hedef alması, daha önce Çeçenistan'da uyguladığı "sivil seyreltme" taktiğini akla getiriyor.

Çeçen savaşçıları kara gücüyle alt edemediği için hedefi sivillere yönelten Rusya, katliam ve korkutma yoluyla sivilleri yerlerinden etmişti. Çeçenistan'da olduğu üzere tüm Suriye'yi savaş alanına dönüştürme politikası izleyen Rusya, Esed'in kara saldırılarına havadan destek sağlayarak sivillerin muhaliflere verdiği desteği kırmaya çalışıyor.

Rus bombardımanının farkı
Suriye hava saldırıları düzenleyen Esed rejimi ile Rus hava kuvvetlerinin bombardımanları kolaylıkla ayırt edilebiliyor. Rus yapımı olan ama teknolojisi eski rejim uçakları, saldırıları yüksek irtifadan yapamıyor. Alçalarak hedefe doğru yaklaşıp sadece geniş alanları vuruyor. Nokta atışı yapılmadığı ve kullanılan mühimmat fazla tutulduğu için tahribat geniş bir çevreye yayılıyor.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler