1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 'Rusya'yla İlişkileri Eski Seviyeden De Öte Taşımaya Kararlıyız'
Rusyayla İlişkileri Eski Seviyeden De Öte Taşımaya Kararlıyız

'Rusya'yla İlişkileri Eski Seviyeden De Öte Taşımaya Kararlıyız'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "'(Türkiye-Rusya ilişkileri) İlişkilerimizin yeniden eski seviyelere ve hatta ötesine taşınması hususunda, iki taraf son derece kararlıdır ve gerekli iradeye sahiptir." dedi

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "'(Türkiye-Rusya ilişkileri) İlişkilerimizin yeniden eski seviyelere ve hatta ötesine taşınması hususunda, iki taraf son derece kararlıdır ve gerekli iradeye sahiptir." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Konstantinovski Sarayı'nda gerçekleştirdikleri baş başa görüşme ve heyetler arası çalışma yemeğinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

“Değerli dostum” şeklinde hitap ettiği Putin’e daveti ve misafirperverliği için teşekkür eden Erdoğan, kapsamlı ve yararlı görüşmeler gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Görüşmenin uzun bir aradan sonra gerçekleştiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Malum hadiseden sonra ilk yüz yüze görüşmemizdi. Aynı zamanda 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ilk yurt dışı ziyaretimi de Rusya Federasyonu’na gerçekleştirmiş oldum. İlişkilerimizin yeniden eski seviyelere ve hatta ötesine taşınması hususunda iki taraf son derece kararlıdır ve gerekli iradeye sahiptir. Kanaatim odur ki iki ülke kamuoylarının bizlerden beklentisi de bu yöndedir.” diye konuştu.

Erdoğan, “Bu itibarla bugün yaptığımız görüşmeler neticesinde siyasi, iktisadi ve kültürel ve beşeri alanlarda Türkiye-Rusya ilişkilerini olması gereken seviyelere tekrar taşıyacak kararları almış bulunuyoruz. Bu kapsamda Üst Düzey İşbirliği Konseyinin yeniden canlandırılması, ‘charter’ uçuşların tekrar hayata geçirilmesi, tarım ürünleri dahil ikili ticareti kısıtlayan tedbirlerin ortadan kaldırılması, Türk müteşebbislerinin Rusya’daki faaliyetlerini önünün açılması, vizesiz rejimin tam teşekküllü şekilde tekrar yürürlüğe konulması gibi başlıklarda gerekli adımları inşallah peyderpey ve müştereken atacağız.” dedi.

Türk-Rus Ortak Yatırım Fonu
"Özellikle Akkuyu Nükleer Santrali'ne stratejik yatırım statüsü vereceğiz, bu noktada adımı atıyoruz" ifadesini kullanan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Türk-Rus Ortak Yatırım Fonu kurulması konusunda mutabık kaldık. Savunma sanayi alanında işbirliğimizi artıracağız. Bölgesel konuların ele alması noktasında Türkiye-Rusya-Azerbaycan üçlü zirvesi mekanizması kurulmasına da olumlu bakıyoruz."

Akkuyu Santrali gibi dev işbirliği projelerinin hızlandırılması suretiyle alınacak mesafenin önemli olduğunu belirten Erdoğan, "İnşallah bu adımlar sayesinde Ankara-Moskova hattını yeniden bir güven ve dostluk hattı haline getireceğiz." diye konuştu.

"Kaldığımız yerden yolumuza devam edeceğiz"
"Türkiye-Amerika ilişkilerinin gergin bir dönemden geçtiğini göz önünde bulundurarak soruyorum, acaba ilişkileri, stratejik olarak Rusya ile yeni bir ilişki boyutu şeklinde tanımlamak gerekir mi?" şeklindeki soruyu da yanıtlayan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Özellikle tabii burada bir kıyas zemini sizler teklif ediyorsunuz. Ben sadece sizlere şu şekilde cevap vereyim; biz Türkiye-Rusya ilişkilerinde ekonomik alanda 35 milyar dolarlık ticaret hacmini yakalamış iki ülkeyiz. Bu son gelişmeden sonra tabii bir düşüş oldu, 27-28 milyar dolara kadar indi. Tabii burada bizim bildiğiniz gibi bir anlaşmamız var, Üst Düzeyli İstişari Konsey yani diğer adıyla Yüksek Düzeyli Stratejik Ortaklık gibi bir anlaşmayı da aramızda yapmış, buna göre çalışmalarımızı gerçekleştirmiştik. Nitekim bu yıl sonu itibarıyla tekrar St. Petersburg’da kaldığımız yerden yolumuza devam edeceğiz. Önümüzdeki yıl bir diğer toplantıyı gerçekleştireceğiz."

"Charter uçuşlarına yönelik müzakereleri hızlandıracaklarını söylediler"
Türkiye ve Rusya'nın, ikili ticaret hacminde 100 milyar dolara ulaşmayı hedeflediğini anımsatan Erdoğan, "Böyle bir hedefe kararlı şekilde yürüme azmindeyiz. Bunu şimdi, bugün itibarıyla bu süreci yeniden başlatıyoruz. Bu sürece aynı kararlılıkta devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

Turizm alanındaki ilişkilere de değinen Erdoğan, "Rusya’dan Türkiye'ye gelen turist noktasında, bildiğiniz gibi bu noktada Türkiye’ye sağlanan çok ciddi imkan vardı. Halklarımızın kaynaşması noktasında da bu tabii çok çok önemliydi. Bu süreci de bir kenara bırakmamız mümkün değil. Bugün yaptığımız görüşmelerde de Sayın Başkan özellikle charter uçuşlarına yönelik müzakereleri hızlandıracaklarını söylediler. Bu sürecin hızlanması, yeniden bu hareketliliğin, bu kaynaşmanın olacağına dair önemli bir işarettir." ifadesini kullandı.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler