1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Saç Ekimi Yaptırmadan Önce Öğrenmeniz Gerekenler
Saç Ekimi Yaptırmadan Önce Öğrenmeniz Gerekenler

Saç Ekimi Yaptırmadan Önce Öğrenmeniz Gerekenler

Saç Ekimi Yaptırmadan Önce Öğrenmeniz Gerekenler

A+A-

Günümüzde çoğu insan saçlarıyla ciddi problemler yaşamaktadır. Bireyler yaşlandıkça belli oranda saçlar kısalır ve incelir. Saç dökülmesi genlere bağlı bir sebepten dolayı da ortaya çıkabilir. Saçlar ile ilgili problemler kellik ile son bulabilir. Özellikle erkekler bu durumdan daha fazla etkilenirler. Günümüz teknolojisiyle bireyler saçlarını saç ekimi yöntemiyle çoğaltılabilir.

Modern tekniklerin saç ekimi yöntemini geliştirmesiyle birlikte çoğu erkekte kellik bir problem olmaktan çıkmıştır. Öncelikle saç ekiminin nasıl yapıldığını bilmemiz gerekir. Saç ekimi yaptıracak kişi mutlaka ya özel bir hastanede veya ameliyathanesi olan bir tıp merkezinde saç ekimini yaptırmalıdır. Yapılan işlemin başında uzman doktorların bulunması gerekir. Ayrıca kullanılan ekipmanın sterilizasyonuna ve dezenfektasyonuna dikkat edilmelidir. Saç ekimi saçında boşluklar bulunan ve herhangi bir rahatsızlığı olmayan herkese uygulanabilir bir yöntemdir. Kalp, şeker, karaciğer yetmezliği, böbrek yetmezliği gibi ciddi hastalıkları olan bireylere saç ekimi yapılamaz.

Ayrıca saç ekimi yöntemine uygun kişiler başının yan ve arka bölgelerinde yeterli miktarda saç bulunan kişilerdir. Saç ekimi yanıkları örtmek veya ameliyat izlerini kapatmak için kullanılabilen bir yöntemdir. Kongenital(doğuştan) saç kayıplarında kullanılabilir. Saç nakli yöntemleri FUE ve FUT olarak ikiye ayrılır. Fue yöntemi saç köklerinin mikro cerrahi aletlerle tek tek saçlı deriden alınması işlemidir. Fut ise ense bölgesinde saçların iki kulak arasından şerit halinde çıkarılması işlemidir. Greftler(saç kökleri içeren üniteler) kafa derimizin arka bölümünden alınıp istenilen bölgelere nakledilir. Donar dominant yani baskın verici olarak adlandırdığımız başımızın yan ve arka bölgelerindeki saçlar hayat boyu uzamaya devam eder ve dökülmezler. Bu baskın verici saçların herhangi bir bölgeye nakledilmesi saçların uzamasını veya dökülmeme yeteneklerini değiştirmez. Saç köklerinin dökülmemesi bulunduğu yere değil genetik koduna bağlı olarak değişir. Baskın vericilik saç ekimini başarıya ulaştıran bilimsel temeldir.

Saç ekimi hastanın saç dökülmesi oranına bağlı olarak 4 seansa kadar uygulanabilir. Saç ekiminin sonuç verebilmesi için yaklaşık altı ay gibi bir süre gerekmektedir. Saçlar altı ayın sonunda filizlenmeye başlar ve dokuz ay ile on iki ay arasında tamamen uzamış olurlar. Tabi ki saç ekiminin başarılı olması için doktorunda işini özverili bir biçimde yerine getirmesi gerekmektedir.

Ayrıca saç ekimi odasının sessiz ve hijyenik bir ortam olması gerekir. Ekilen saçlarda daha sonra dökülme oranı çok az ya da hiçtir. Alınan saç kökleri başın yan ve arka tarafından yani hayat boyu dökülmeyen saç köklerinden nakledildiği için dökülme oranı da neredeyse hiçtir. Unutulmamalıdır ki saç ekimi ciddi bir cerrahi operasyondur ve saç ekimine uygun sterilize ortamlarda gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Önceki ve Sonraki Haberler