1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Sağlıklı Yaşam Araçları Sağlık İ̇çi̇n Yollarda
Sağlıklı Yaşam Araçları Sağlık İ̇çi̇n Yollarda

Sağlıklı Yaşam Araçları Sağlık İ̇çi̇n Yollarda

Eskişehir Halk Sağlığı Müdürü Kadir Demirel, toplumun ve bireyin sağlığı ile ilgili farkındalık ve kontrol yeteneklerinin arttırılması, halk sağlığının korunması...

A+A-

Eskişehir Halk Sağlığı Müdürü Kadir Demirel, toplumun ve bireyin sağlığı ile ilgili farkındalık ve kontrol yeteneklerinin arttırılması, halk sağlığının korunması ve geliştirilmesinin sağlanması, hastalık risklerinin azaltılması ve önlenmesi amacıyla Sağlık Bakanlığı'nın çalışma ve kampanyalar düzenlediğini bildirdi.

Demirel, yaptığı yazılı açıklamada, toplumun ve bireyin daha fazla bilgi edinmesi amacıyla hayata geçirilen "Sağlıklı Yaşam Araçları" projesine ilişkin olarak Eskişehir'e iki aracın geldiğini belirterek, kentte halka yönelik eğitim çalışmalarına başlandığını kaydetti.

Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından Ağapınar İlkokulu ve Taptuk Emre Ortaokulu bahçesinde sağlıklı yaşam aracıyla eğitim verildiğini ifade eden Demirel, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"Eğitimde çocukların eğlenerek sağlıklı bilgiler edinebilmesi için obezite, hareketli yaşam ve sağlık için önerilerin bulunduğu çizgi filmler kullanıldı. Eğitimden sonra obezite, yeterli dengeli beslenme, süt tüketiminin önemi konularında broşürlerin ve sağlıklı yaşam temalı boyama kitabının dağıtımı yapıldı. Bunun yanı sıra Yıldırım Beyazıt, Vali Ali Fuat Güven, 24 Kasım, Metin Sönmez, Hacı Feride Koruyucu, İsmet İnönü, Avukat Şahap Demirer, Cahit Kural, Çamlıca Ticaret Odası İlkokullarının 1. sınıf öğrencilerine koruyucu ağız ve diş sağlığı diş fırçalama teknikleri konularında eğitimler verilerek, 'Sağlıklı Çocuk Dişlerimizi Fırçalayalım' dergisinin dağıtımı yapıldı. Ayrıca sağlıklı yaşam aracı ile TÜLOMSAŞ Fabrikası'na gidilerek sigaranın zararları konusunda bilgilendirici broşürler dağıtılıp sigara kullanan çalışanlara nikotin bağımlılık testleri uygulanmıştır. Yapılan test sonucunda muayene ve tedavi konusunda yönlendirme yapılmıştır."

Önceki ve Sonraki Haberler