1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. "Sakin Kent"in Rüzgarı Avrupa İle Yarışıyor
Sakin Kentin Rüzgarı Avrupa İle Yarışıyor

"Sakin Kent"in Rüzgarı Avrupa İle Yarışıyor

Muğla'da, Gökova Körfezi'nde bulunan "sakin kent" Akyaka Mahallesi, her yıl yerli sörf tutkunlarının yanı sıra Avrupa'nın pek çok ülkesinden gelen binlerce uçurtma sörfü tutkunu sporcuyu ağırlıyor

A+A-

MUĞLA (AA)-Uluslararası Yavaş Kentler Birliği Genel Sekreterliğince 2010 yılında "sakin kent" ilan edilen Muğla'nın Ula ilçesine bağlı Akyaka Mahallesi'ndeki Akçapınar sahili, sürekli esen rüzgarı nedeniyle Türkiye'nin yanı sıra Avrupa'nın pek çok ülkesinden gelen rüzgar ve uçurtma sörfü tutkunlarını ağırlıyor.

Maviyle yeşilin bütünleştiği eşsiz bir doğaya sahip olan Akyaka Mahallesi'nde yer alan Akçapınar sahili, son yıllarda yerli turistlerin yanı sıra yabancı rüzgar sörfçülerinin de tercihleri arasında bulunuyor.

Bölgenin yılın her döneminde sörf için uygun rüzgar aldığının belirlenmesinin ardından Muğla Valiliğince "uçurtma sörfü alanı" olarak tescillenen sahildeki 11 özel okulda yerli ve yabancı ziyaretçilere rüzgar ve uçurtma sörfü dersleri veriliyor.

Rüzgar ve uçurtma sörfü alanında Avrupa'daki en iyi 8 sahil arasında gösterilen Akçapınar sahiline bu spor için yılda ortalama 15 ile 17 bin arasında sporcu geliyor.

Bölgeye özellikle mayıs, haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarında gelen yabancı sporcular, günün her saatinde esen rüzgarla sörf yapmanın heyecanını yaşarken, sahilde tatilini geçiren turistler de sporcuların adrenalin dolu gösterilerini izleme fırsatı buluyor.

Muğla Valisi Amir Çiçek, Akyaka'da 3 bin 500 metrelik sahilde birinci derece sit alanı içerisindeki bir alanın Anıtlar Kurulu ve Özel Çevre Koruma Kurumu'nun (ÖÇK) izniyle ''Kıtesörf Alanı'' olarak tescillendiğini belirtti.

Rüzgarla yapılabilen su sporlarına elverişli doğasıyla yerli ve yabancı sporcuların tercih ettiği Akyaka'da rüzgar sörfü de yapılabildiğini kaydeden Çiçek, "Rüzgar ve uçurtma sörfü alanında Avrupa'daki en iyi 8 sahil arasında gösterilen Akçapınar sahiline bu spor için yılda ortalama 17 bin sporcu geliyor." dedi.

"En önemli avantajı, sürekli esen rüzgarı"
Muhteşem doğası ve elverişli hava şartları dolayısıyla Avrupa'nın pek çok ülkesinden sporcuların bölgeyi antrenman alanı olarak kullandığını anlatan Ceylan, "Akyaka'nın en önemli avantajı bu bölgede sürekli esen rüzgarı. Bunun yanı sıra tertemiz bir deniz, dağlar, nehirler, ormanlar ve coğrafi yapısı nedeniyle bu bölgeye benzeyen diğer turizm merkezlerine göre öne çıkıyor. En belirgin örneği ise 3-4 yıl öncesine kadar sörf merkezi olarak bilinen Alaçatı şu anda hala sezonu tam anlamıyla açamadı. Ancak burada sahil ağzına kadar dolu." diye konuştu.

"Dünya şampiyonları antrenman yapıyor"
2015 dünya freestyle Kiteboard şampiyonu İspanyol Liam Whaley de 2 gün önce Akyaka'ya geldiğini ve gezdiği ülkelerde bu kadar güzel bir yer görmediğini ifade etti.

İki gündür rüzgarın sürekli estiğini ve kendisinin buna hayran kaldığını anlatan Whaley, şunları söyledi:

"Burada herkes çok sıcak kanlı ve insanlar çok iyi. Akçapınar sahilinde bu sporu yapmaktan çok büyük bir zevk aldım. Dünyanın birçok yerinde su üzerinde kaydım, yarıştım ama burası benim için en iyi yerlerden bir tanesi oldu. Benim için burası yeni bir hareket öğrenmek ve geliştirmek için çok avantajlı bir yer. Ayrıca bu spora yeni başlayanlar için de mükemmel koşullara sahip. Bundan sonra antrenmanlarımı yapmak için sürekli buraya geleceğim ve tüm arkadaşlarıma da burasını tavsiye edeceğim. Eğer burada da bir şampiyona düzenlenirse mutlaka katılacağım."

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler