1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Salih Bebeğin Hayata Tutunması İlik Nakline Bağlı
Salih Bebeğin Hayata Tutunması İlik Nakline Bağlı

Salih Bebeğin Hayata Tutunması İlik Nakline Bağlı

İzmir'de, 67 gün önce dünyaya gelen ve iliğinde trombosit eksikliği olduğu saptanan Salih bebek, hayata tutunmak için ilik nakli bekliyor

A+A-

İZMİR(AA) - İzmir'de, 67 gün önce dünyaya gelen ve iliğinde trombosit eksikliği olduğu saptanan Salih bebek, hayata tutunmak için ilik nakli bekliyor.

Özel bir kurumda güvenlik görevlisi olarak çalışan baba Yasin Koçyiğit, doğumdan 15 gün sonra işitme ve tarama testi yaptırmak için hastaneye götürdüğü çocuğuna, trombosit eksikliğiyle ortaya çıkan "amegakaryositik trombositopeni" teşhisi konulduğunu söyledi.

Teşhisin ardından oğlunun tedavisinin 17 gün boyunca yatarak yapıldığını belirten Koçyiğit, daha sonra ayakta tedavi safhasına ve ilik arama çalışmalarına başladıklarını ifade etti.

Baba Koçyiğit, oğlu Salih'in vücudunun trombosit üretemediğini ve sağlıklı bir insanda bulunması gereken miktarın çok altında olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

"Doktorlar çocuğumuza ilik nakli yapılmasına karar verdi. Türkiye genelinde ilik için başvuru yapıldı, donör aranıyor. Bizler ailece kan verdik, bizim iliklerimiz tutmadı. Vatandaşlarımızı duyarlılığa davet ediyorum. Çocuğumuz gibi bir sürü insan var, lütfen yardımcı olun. Eğer çocuğum ilik nakli olmazsa kanamalar olabilir, ciddi hayati tehlikeler ve ölüm olabilir. Korkuyoruz, gecenin bir saatinde kanama olursa nasıl götüreceğimizi düşünüyoruz."

İnsanların ilik nakliyle ilgili olarak donör toplayan Türk Kızılayı ve üniversite hastanelerine kan bağışında bulunabileceğini dile getiren Yasin Koçyiğit, bu konuda yardımcı olmak isteyen kişilerin "0537 017 81 20" numaralı cep telefonundan kendisine ulaşabileceklerini de aktardı.
 

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler