1. HABERLER

  2. ADS

  3. Samsunspor Taraftar Grupları
Samsunspor Taraftar Grupları

Samsunspor Taraftar Grupları

Samsunspor Taraftar Grupları

A+A-

Türkiye de ilk tribün grubu 1979 da kurulan Eskişehirspor taraftar grubu Ayder olarak kabul edilmektedir. Ancak 1966 – 1967 yıllarında çekilen fotoğraflarda Samsunspor tribünlerinde iki taraftar grubunun yer aldığı görülmektedir. Bu fotoğraflarda Lazigolar ve Atakanlar tribün gruplarının pankartları görülmektedir. Bu iki grup arasında da ilk kurulan grup Lazigo Yılmaz tarafından kurulan Lazigolar grubudur. Samsun da bulunan bütün küçük takımların Samsunspor takımına katılması ile Samsunspor takımına destek sağlamak için Lazigolar kurulmuştur. İlerleyen zamanlarda birden fazla taraftar grubunun oluşması ve takımda çok başlılığın önüne geçmek için bütün gruplar Atakanlar tribün grubu altında birleşmiştir. Grup ise tribün lideri Lazigo Yılmaz’ın işçi olarak 1973 de Almanya’ya göç etmesi ile dağılmıştır.

Söğütbahçeli Çılgınlar

Lazigolar grubunun dağılması ile on yıl kadar küçük gruplar dağınık şekilde tribün faaliyetlerine devam etmiştir. 1984 de kurulan Söğütbahçeli Kobralar ile tribün bir birleşme süreci içerisine girmiştir. Söğütbahçeli Kobralar grubu Samsunspor taraftarlarının genelinden değil sadece Söğütbahçe mahallesinde oturanlardan oluşmaktaydı. İlk bayrak ve pankartlarını Kocaelispor maçında açan bu grubun ismi beğenilmemiş ve sonrasında Söğütbahçeli Çılgınlar olarak değiştirilmiştir. Bu grup kurulduğu dönemlerde çok ses getirmiş ve Samsun haberleri için konu bile olmuştur.

Şirinler

Şirinler tribün grubu 1986 da kurulan ve günümüzde Samsunspor için oldukça öneme sahip gruptur. Ayrıca diğer taraftar grupları arasında Şirinler en etkili taraftar grubudur. Grup ismini ise seksenlerin popüler çizgi dizisi olan Şirinlerden almaktaydı. Taraftar grubunun çekirdek kadrosu bütün maçlara gelmektedir. Grup özellikle 2010 – 2011 sezonunda yapmaya başladıkları meşale şovları ile ünlüdür. 2011 -2012 sezonunun açılış maçında Küfürlü tezahürattan dolayı bir yıl stadyuma girememe cezası alan bu grup. Grubu feshettiklerini açıklayan bir bildirge yayınlamışlardır.

Samsunspor ve taraftar grupları ile ilgili daha fazla bilgi almak istiyorsanız Samsun haber sitemizi ziyaret edebilirsiniz

Önceki ve Sonraki Haberler