1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. San Fermin'de Boğalarla İlk Koşu Yapıldı
San Ferminde Boğalarla İlk Koşu Yapıldı

San Fermin'de Boğalarla İlk Koşu Yapıldı

İspanya'nın kuzeyindeki Pamplona kentinde başlayan San Fermin Festivali'nin en ünlü etkinliği olan insanların boğalarla birlikte sokakta koşmasının ilki bu sabah yapıldı.

A+A-

PAMPLONA (AA) - İspanya'nın kuzeyindeki Pamplona kentinde başlayan San Fermin Festivali'nin en ünlü etkinliği olan insanların boğalarla birlikte sokakta koşmasının ilki bu sabah yapıldı.

Kent merkezindeki 850 metrelik yolda yapılan koşu, yerel saat ile 08.00'da (TSİ 09.00) başladı ve 2 dakika 28 saniye sürdü. "Encierro" olarak adlandırılan koşunun "çok temiz" geçtiğini açıklayan Kızıl Haç'a bağlı sağlık görevlileri, hiçbir "boğa boynuzlanması" vakası olmadığını, düşmeye bağlı travmalardan 4 kişinin hastaneye kaldırıldığını kaydetti.

Akşam matador karşısına çıkarılacak 6 boğanın, 6 öküz eşliğinde ahırdan çıkarılıp arenaya kadar yaptığı koşuya farklı uluslardan yüzlerce kişinin katıldığı bildirildi.

Öte yandan, bu yılki festival için arttırılan güvenlik önlemleri "encierro"ya da yansıdı. Belediye tarafından koşu güzergahına 5 ayrı kamera sistemi konulurken, boğalara dokunarak veya kural dışı koşarak insanların ve boğaların güvenliğini riske atanların tespit edilerek, bu kişilere 750 ila 3 bin avro para cezası kesileceği duyuruldu. 18 yaşından küçüklerin alınmadığı koşuya katılanlar genel olarak beyaz pantolon ve tişört ile spor ayakkabı giyerken, San Fermin Festivali'nin sembolü olan kırmızı fuları da boyunlarına bağlıyorlar.

San Fermin Festivali, 14 Temmuz'da sona erecek.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler