1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 'Sana Bu Asker Elbisesi Yakışmıyor'
Sana Bu Asker Elbisesi Yakışmıyor

'Sana Bu Asker Elbisesi Yakışmıyor'

Atatürk Havalimanını işgal eden Kara Kuvvetleri Komutanlığı Personel Başkanlığı Gelişim Şube Müdürü Albay Kol'u tankın içinden çıkarıp polise teslim eden Siirtli Avukat Ünün, yaşadıklarını anlattı

A+A-

İSTANBUL (AA) - Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) başarısız olan darbe girişimi sırasında Atatürk Havalimanını tanklarla işgal eden Kara Kuvvetleri Komutanlığı Personel Başkanlığı Gelişim Şube Müdürü Albay Mustafa Kol'u polise teslim eden Siirtli Avukat Hüseyin Ünün, "Yanımızdaki sivil polis, Kol'un askeri kıyafetini çıkardı. Beni en çok etkileyen buydu. 'Sana bu asker elbisesi yakışmıyor.' dedi. Hatta Kol'un o meşhur gözaltı fotoğraflarında görünen mavi gömlek o sivil polisin gömleğiydi." dedi.

AA muhabirine yaşadıklarını anlatan Ünün, 15 Temmuz gecesi Basın Ekspres Caddesi'nin tanklarla kapatıldığını görünce bir an bile tereddüt etmeden arabasıyla harekete geçtiğini söyledi.

Caddenin ters istikametine geçerek, havalimanına gittiğini ve tanktaki askerlere çekilmeleri çağrısı yaptıklarını ancak askerleri ikna edemediklerini belirten Ünün, "Bunun üzerine biz de tankları tekmelemeye başladık. Üç kişilerdi. Bir tanesi gülerek havaya ateş açtı. Tepkimiz daha da artınca seri şekilde havaya ateş açmaya başladı. Bir ara silahları millete doğrulttu." dedi.

Saatler geçtikçe moral kazanan darbe karşıtı vatandaşların havalimanına akın etmeye başladığını, bir ara herkesin işgal edilen kuleye gittiğini kaydeden Ünün, kulenin özel harekat polisleri tarafından alındığını görünce havalimanı girişine yöneldiklerini ve işgale komuta eden Albay Mustafa Kol'u tankın içinden çıkardıklarını dile getirdi.

Hüseyin Ünün, şunları söyledi:

"Tankları havalimanı girişinden uzaklaştırdık, hatta oradaki polis özel harekatçılar halkı görünce onlara sarıldı ve ağladı. Ben 'Darbeci askerlere niye müdahale etmiyorsunuz?' deyince polisler, 'Biz 19-20 yaşlarındaki bu gençlere sıkamayız' dediler. Orada çok duygulu anlar yaşadık. Ben Mustafa Kol'un kim olduğunu bilmiyordum. Tankın üzerine çıkanlar arasındaydım. Mustafa Kol'u tankın içinden çıkardık. Ben de onu asker zannettim. Masum duruyordu. Yanımızdaki sivil polis arkadaş da Kol'un askeri kıyafetini çıkardı. Beni en çok etkileyen buydu. Darbeci Kol'a "Sana bu asker elbisesi yakışmıyor." dedi. Hatta Mustafa Kol'un gözaltı fotoğraflarında görülen mavi gömlek o sivil polisin gömleğidir. Kamuflajını çıkartınca çıplak kalmasın diye gömlek verdiler. Askeri kıyafeti de darbecinin üzerinde kalmasın diye araca attılar. Polis harekatın aracına götürdüler yoksa orada vatandaşlar linç edebilirdi."

"Kimse 'tankın altında kalacağım' diye düşünmedi"
Ünün, darbe girişiminde bulunan askerleri alandan uzaklaştırdıktan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın havalimanına gelmesini beklediklerini, bu sırada bazı uçakların alçak uçuşla vatandaşı korkutmaya çalıştığını kaydetti.

Hüseyin Ünün, "Havalimanında tanklara karşı dururken, üstünüzden savaş uçakları geçerken hiç ölürüm diye korktunuz mu?" sorusuna şu karşılığı verdi:

"Bu vatanın toprakları insanın namusu gibidir. İnsan kendi toprağını, eşimi, çocuğunu, vatandaşını bırakır mı? Bizim aramızda Türk, Laz, Kürt, Çerkez olsun, hiçbir farkı yok. Herkes bir mücadele içindeydi. Kimse 'Havalimanında bana sıkacaklar, tankın altında kalacağım veya savaş uçağı bomba atacak' diye düşünmedi."

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler