1. HABERLER

  2. KONYA HABERLERİ

  3. Selçuk Üniversitesi Senatosu Darbe Girişimini Lanetledi
Selçuk Üniversitesi Senatosu Darbe Girişimini Lanetledi

Selçuk Üniversitesi Senatosu Darbe Girişimini Lanetledi

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Senatosu, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimini lanetledi.

A+A-
Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, senato adına yaptığı açıklamada, 15 Temmuz gecesi, ordunun içerisine sinsice yuvalanmış FETÖ/PDY adlı bir grubun, demokrasiye, milli iradeye ve bu iradenin seçtiği Meclis'e, Hükümet'e, Cumhurbaşkanı'na karşı alçakça bir darbe girişiminde bulunduğunu belirtti.
 
Bu alçakça teşebbüsün, başta milletin vatanperver evlatları ve onların arasından çıkan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Meclis'in, Hükümet'in, muhalefet partilerinin, güvenlik güçlerinin, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının dik duruşuyla geri püskürtüldüğünü ifade eden Şahin, şunları kaydetti:
 
"Bu hain darbe girişimini şiddetle lanetliyoruz. Milli iradeyi boğmak isteyenlerin darbe girişiminde, liderinin; 'Demokrasiye, iradene, devletine sahip çık' talimatını emir telakki eden yüce milletimiz, canı pahasına sokaklara koşmuş, meydanları doldurmuş, basın yayın kuruluşlarımız darbecilere karşı demokrasiyi savunmuş, devletimizin bütün unsurları bir olmuş ve modern dünyada emsali olmayan bir demokrasi zaferi kazanılmıştır. Bu zafer bir destandır ve tarihte şanlı yerini şimdiden almıştır. Ne yazık ki hainlerin kurşunlarına vatan ve millet için göğsünü siper eden güvenlik güçlerimiz ve halkımızdan şehitlerimiz vardır. Aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Akla, vicdana, sağduyuya, mili iradeye saygılı olan biz akademisyenler, milletin iradesinin ve demokrasinin devlet yönetiminde her şeyin üstünde olduğuna inanırız. Bu bağlamda millet iradesinin egemen olmadığı hiçbir yönetimi kabul etmez, bu iradeye karşı yapılan her türlü darbeyle, kalkışmayla her zaman mücadele edeceğimizi ilan ederiz." 
 
Şahin. 15 Temmuz'un artık gönüllerde, hafızalarda "Demokrasi, milli irade bayramı" olarak kalacağını vurgulayarak, "Bugünden itibaren güzel ülkemizin; milli iradenin ne olduğunu ve nasıl korunacağını bilen, hainlere karşı uyanık, daha güçlü ve lider bir ülke olacağına inancımız tamdır. Bu uğurda akademisyenler olarak üzerimize düşen vazifeyi tereddütsüz yapacağız" ifadelerini kullandı.
Önceki ve Sonraki Haberler