1. HABERLER

  2. KONYA HABERLERİ

  3. Selçuk’tan, Üniversite-Sanayi İş Birliğine Önemli Atılım
Selçuk’tan, Üniversite-Sanayi İş Birliğine Önemli Atılım

Selçuk’tan, Üniversite-Sanayi İş Birliğine Önemli Atılım

Selçuk Üniversitesi Sektörel Hizmetler Koordinatörlüğü organizasyonunda hazırlanan “Yerel Kalkınmaya Katkı Üniversite-Sanayi İşbirliği Protokolü” imza töreni, 35 firmanın katılımıyla gerçekleştirildi.

A+A-

Selçuk Üniversitesi Sektörel Hizmetler Koordinatörlüğü organizasyonunda hazırlanan “Yerel Kalkınmaya Katkı Üniversite-Sanayi İşbirliği Protokolü” imza töreni, 35 firmanın katılımıyla gerçekleştirildi.
Keykubat Köşkü’nde düzenlenen imza törenine Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Kara, dekanlar, müdürler, firma yönetici ve temsilcileri katıldı.
Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, stratejik üniversite olma hedefiyle çalışmalara devam ettiklerini söyledi. Üniversitelerin, ülke geleceğine hizmet edecek nesiller yetiştirmek, araştırma ve bilimsel faaliyette bulunmak gibi önemli ve asli görevlerinin bulunduğunu ifade eden Prof. Dr. Şahin, “Üniversiteler açısından üçüncü bir husus ise bir ürün ortaya çıkarmak. Bilimsel çalışmalar sonucunda ortaya çıkan fikir, düşünce ve teorinin bir ürüne dönüşmesi süreci. İşte bu süreçte sizler bizim en büyük ortaklarımızsınız, paydaşlarımızsınız. Çünkü ürünü üreten, sanayi çalıştıran, piyasaya hâkim olan sizlersiniz. Bizim teoride ürettiğimiz fikir ve düşünce belki bir örnek ve numunesini de üretir, laboratuvarımıza koyarız. Bunun hayata geçmesi için sizlerin devrede olması şart. Siz yoksanız bu üçüncü görevini icra etmede bir hiç. Bu açıdan sizlere meramımızı anlattık ve karşılık buldu. Bugün en büyük 35 sanayici ve yatırımcımız bu salondalar. Ben hepinize minnet ve şükranlarımı sunuyorum. Bizim katma değeri yüksek, hatta nihai hedefi ülkenin cari açığını kapatacak işler yapmamız lazım kararını verdik. Üniversite olarak üniversiteyi baştan aşağı taradık ve elimizde eğitim öğretim amacıyla kullanılan, bilimsel araştırmalar yapmak amacıyla çok güçlü, çok büyük ve çok masrafla kurulmuş laboratuvarlar olduğunu tespit ettik. Bugün yaptığımız çalışmayla 1000’in üzerinde hizmeti ilgili sektörlere sunabileceğimizi tespit ettik ama bu rakam gerçekte bin 200- bin 300’lerde. Altyapıyı oluşturduktan sonra onları da size arz edeceğiz. Artık öyle bir noktaya geleceğiz ki, uluslararası standartlara uygun, akreditasyonu tamamlanmış laboratuvarlarımızla sizlere, sanayicilerimize hizmet vermek istiyoruz. Giriş noktamız bu ve bu münasebetle Selçuk Üniversitesinin bütün imkânlarını sizlerin hizmetine sunma amacıyla çıktığımız bu yolda bugüne gelindi hamdolsun. Allah’a hamd ediyorum, sizlere de teşekkür ediyorum” diye konuştu.
“8. ÜNİVERSİTENİN KURULMASI SÜRECİ YASALAŞTI”
Rektör Prof. Dr. Şahin, Selçuk Üniversitesi bünyesinden kurulacak 8. üniversiteye ilişkin ise şunları kaydetti: “Bu üniversite amacına uygun hizmet edecekse sizlerle birlikte yürümek zorunda. Biz bunu sağlamaya çalışıyoruz. Bugünkü toplantının amacı budur. Üniversitelerin milletin malı olduğu yaklaşımını ve inancımızı ortaya koyan bir diğer farklı davranışımız da, Selçuk Üniversitesi’nden 8. üniversitenin kurulması süreci yasalaştı ve Konya Teknik Üniversitesi kuruldu. Bu sürece katkı sağlayan, Konya’daki siyasetten, yerel yönetimlerden, sivil toplum kuruluşlarından, meclisteki bütün süreçte emek veren tüm siyasilere ve işin teknik yönünü hazırlayan YÖK başkanımıza teşekkür ediyorum. Bundan sonraki süreç, sanayide TÜMOSAN ile sanayinin tam arasında 500 metre genişliğinde 2 kilometre uzunluğunda şerit gibi bir arazi var. Özelleştirmeden kaldı orası bize devredildi. Nasip olursa biz de orayı Konya Teknik Üniversitesine devredeceğiz. Orada Konya Teknik Üniversitesi’nin binaları yapılacak ama burada iki kritik hamle var, bunlardan birisi öğrencilerin sanayinin içinde eğitim almasını sağlamak, ikincisi orada yapılacak olan eğitim amaçlı ve araştırma amaçlı laboratuvarların sanayicinin ihtiyacına uygun halde baştan kurulması lazım.”
“ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞ BİRLİĞİNİN GÜZEL İŞLERE VESİLE OLACAĞI İNANCINDAYIM”
Rektör Prof. Dr. Şahin’in açılış konuşmasının ardından protokoller imzalandı. Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Kara, Selçuk Üniversitesi’nin yürütmekte olduğu “Sektörel Hizmetler” çalışmalarına ilişkin bilgiler verdi. Prof. Dr. Kara, Selçuk Üniversitesi’nin sanayide yapılacak olan yükseklisans ve doktora çalışmalarına da destekte bulunduğunu dile getirdi. Helvacızade Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, böyle bir organizasyonda bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, bu anlamda Rektör Prof. Dr. Mustafa Şahin, üniversite yönetimi ve öğretim üyelerine teşekkür etti. Büyükhelvacıgil, üniversite-sanayi iş birliğindeki sürecin çok daha iyi işlere vesile olacağı inancında olduklarını aktardı.
PROTOKOLE KATILIM SAĞLAYAN FİRMALAR
Protokol imzalayan 35 firma şu şekilde: Özdöken Tarım Makineleri, Ziya Usta Hipomak Hidrolik, Safa Tarım, Gesaş Genel Gıda Sanayi, Endüstriyel Elektrik-Elektronik, Yenar Döküm Sanayi, Efor Yem Premiks, Sempa Elektrik Hidrolik, Kurtsan Otomotiv, Mesa Makine Döküm, Korkmaz Beton, Motus Otomotiv Makine, Hürsan Hidrolik Pres ve Takım Tezgahları, Fimak Fırın Makineleri İmalat, Doğrular Ev Ürünleri Madeni Eşya, Kentpar Otomotiv Makine, Akkaya Isı Makineleri Doğalgaz, Elfatek Elektronik Makine ve Otomasyon, Helvacızade Gıda İlaç ve Kimya, Mvd Makine Sanayi, Konya Krom Magnezit, Bera Holding, Şekeroğlu Kimya Plastik Sanayi, İnanlar Saç İşleme Makine, Tosunoğulları (Bürotime), Selet Entegre Et ve Süt Ürünleri, İmaş Makine Hakiki Zirve Ayakkabı, Medikal 2000, İttifak Holding, Kayıtes Mühendislik, Çevikler Un, Saraylı Madeni Eşya, Ulusan Alüminyum, Hidrokon.

Önceki ve Sonraki Haberler