1. HABERLER

  2. KONYA HABERLERİ

  3. Selçuk'un Yardımsever Market Robotu'na 2 Ayrı Ödül
Selçukun Yardımsever Market Robotuna 2 Ayrı Ödül

Selçuk'un Yardımsever Market Robotu'na 2 Ayrı Ödül

Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği son sınıf öğrencilerinden Muhammed Mustafa Kelek ve Muhammet Fatih Aslan, Yrd. Doç. Dr. Akif Durdu’nun danışmanlığında yürütülen “Yardımsever Market Robotu” adlı projesi iki ayrı

A+A-
Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği son sınıf öğrencilerinden Muhammed Mustafa Kelek ve Muhammet Fatih Aslan, Yrd. Doç. Dr. Akif Durdu’nun danışmanlığında yürütülen “Yardımsever Market Robotu”  adlı projesi ile katıldığı “3. Ulusal SAF-RUN Robot Yarışması”nda,  ‘Serbest Kategori’de ikincilik ödülünü ve Yıldız Teknik Üniversitesi'nde düzenlenen “Yıldız Savaşları 16 Yarışması” Serbest Kategori’de de üçüncülük ödülünü almaya hak kazandılar. 
Karabük Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi'nde, robot yarışması tanıtım standında ürettiği robot hakkında ziyaretçilere bilgi veren Muhammed Mustafa Kelek ve Muhammet Fatih Aslan, “Bu proje, alışveriş merkezlerinde görüntü işleme yöntemi kullanılarak başta yaşlı ve engelli insanlara olmak üzere alışveriş yapmakta olan kişilere yardımcı olması için tasarlanmıştır. Özel donanımları sayesinde tanımlamış olduğumuz kişiyi takip etmesi sağlanarak alışveriş merkezlerinde insanlara yardımcı olan robot, takip edilmesi istenen kişi sisteme tanıtıldıktan sonra ortamdan kamera ile alınan görüntü sonucunda elde edilen verileri yazılan algoritma ile değerlendirmektedir.” dedi.
Robotun araştırma ve geliştirmeye açık olduğunu da söyleyen Aslan ve Kelek, “Şu anda kablosuz şarj üzerinde çalışıyoruz, bunun sebebinin de beklemekte olan alışveriş sepetlerinin hareketi için gerekli olan enerjinin otomatik olarak sağlanmasıdır. Bu sayede sepeti kullanmak isteyen kişiler, robotu sepetin beklemekte olduğu kablosuz şarj ünitesi alanından alıp aktive ederek doğrudan kullanabileceklerdir. Ayrıca projenin ilerleyen versiyonlarında bluetooth modülü yerine Wi-fi modülü kullanılarak Wireless Sensor Network gibi teknolojik bir konuya geçiş yapılacaktır. Wi-fi modülü sayesinde çalışma mesafesi genişletilecek, çalışma frekansı artırılarak daha hızlı haberleşme sağlanacak ve bütün robotlar tek bir merkezden takip edilebilecektir. Projede şu anki aşamada renk tanınması ve takibi kullanılmaktadır. İlerleyen zamanlarda görüntü işleme yazılımının, daha seçici olması amacıyla geliştirilerek Yüz Tanıma (YSA) ya da karakter tespitine (OCR) dönüştürülmesi planlanmaktadır.”  diye konuştular.
 
Önceki ve Sonraki Haberler