1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Senin Elinden Gelen Oylamaya Katılmamak Mı?'
Senin Elinden Gelen Oylamaya Katılmamak Mı?

'Senin Elinden Gelen Oylamaya Katılmamak Mı?'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Başbakanı Merkel'i eleştirerek, "3-4 gün önce diyor ki, 'Elimden geleni yapacağım.' Senin elinden gelen parlamentoda oylamaya katılmamak mı?" dedi

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bayrampaşa'daki Ora Arena'da düzenlenen Medipol Üniversitesi 2015-2016 Akademik Yılı Mezuniyet Törenindeki konuşmasında, eğitimin fiziki altyapısı ileri götürülürken, içerik konusunda aynı mesafenin katedilemediğini üzüntüyle gördüğünü dile getirerek, ilkokul, ortaokul ve lise müfredatının baştan sona gözden geçirilmesi, süratle bu sürecin halledilmesi ve dünyadaki en son gelişmelerle tarihe ve kültüre uygun yeni bir müfredatın oraya konulması gerektiğini vurguladı.

Alman Meclisinin Ermeni iddialarına ilişkin kararına değinen Erdoğan, "Tüm dünyaya da sesleniyorum: Eğer kendinize güveniyorsanız, zerre kadar tarihe, ilme, belgeye, bilgiye saygınız varsa, biz bütün arşivlerimizi açtık, sizin de varsa arşivleriniz, siz de açın. Gelin tarihçileri, hukukçuları, arkeologları görevlendirelim, hepsi birlikte çalışmalarını yapsınlar ve bu çalışmaların neticesinde çıkacak olana biz razıyız. Hodri meydan. Bunu sadece bugün söylemiyorum. Bunu Başbakan olduğum günden bu yana hep söyledim. Uluslararası toplantılarda da söyledim." şeklinde konuştu.

"Grubunuza niye sahip çıkmadınız?"
Almanya Başbakanı Angela Merkel'i eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

"Ey Almanya sen ne yapmak istiyorsun, senin derdin ne? Önce onu söyle. Kendisiyle konuştuğumuzda da bana ne diyor biliyor musunuz, şu olaydan 3-4 gün önce, diyor ki, 'Elimden geleni yapacağım.' Senin elinden gelen parlamentoda oylamaya katılmamak mı? Burada eğer dürüst bir davranışın olsa katılırdın, o hani bir hanımefendi 'ret' dedi ya, ikinci 'det' de senin oyun olurdu, ben de seni alkışlardım. Türk parlamentosunda, parlamentoyu ilgilendiren bir oylama olduğunda 'Siz grubunuza sahip çıkarsınız' diyen dedim siz değil misiniz? Peki siz grubunuza niye sahip çıkmadınız? Bunu kendisine söyledim. Dürüst değiller, samimi değiller. Bunların aldığı bu kararın kıymeti harbiyesi yok, buradan girer buradan çıkar, bizim için hiç önemi yok."

"Başarılarla gündeme gelen üniversite mensuplarını konuşmak istiyoruz"
Erdoğan, üniversitelerde yetişen gençliğe, "Sizlerden tek arzum, tek isteğim şudur: Biz, tarihimizle bugüne kadar hep övündük, övünmeye devam edeceğiz. Ama biz tarihimizin sorgulanmasını kalkıp da Alman Parlamentosu'na bırakacak kadar, kusura bakmayın, aşağılık değiliz." şeklinde seslendi.

Üniversitelerde kendi ülkesine ve milletine ihanet mahiyetinde bildirilere imza atanların, sosyal medyada mesaj yayımlayanların, yurt dışında konuşanlar bulunduğunu belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

"Bu topraklarla ve milletimizle hiçbir gönül ve değer bağı bulunmayan bu güruhun en kısa sürede ben üniversitelerimizden temizleneceğine inanıyorum. Biz artık bu tarz çarpıklıklarla değil, akademik faaliyetleriyle, buluşlarıyla, uluslararası düzeyde ses getiren yayınlarıyla, ödülleriyle ülkemizin hedeflerine ulaşması konusunda ortaya koydukları başarılarla gündeme gelen üniversite mensuplarını konuşmak istiyoruz."

Muhabir: Hanife Sevinç,Kenan Irtak, Andaç Hongur

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler