1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Sığınmacılara "Kardeş Aile" Oldular
Sığınmacılara Kardeş Aile Oldular

Sığınmacılara "Kardeş Aile" Oldular

Nevşehir'de sağlık çalışanlarından oluşan gönüllüler, "gönüllü kardeş aile projesi" kapsamında kardeş aile oldukları sığınmacı ailelerin temel ihtiyaçlarını el birliğiyle karşılıyor.

A+A-

Nevşehir'de sağlık çalışanlarından oluşan gönüllüler, "gönüllü kardeş aile projesi" kapsamında kardeş aile oldukları sığınmacı ailelerin temel ihtiyaçlarını el birliğiyle karşılıyor.

Sağlık-Sen Nevşehir Şubesi ile İHH Nevşehir İnsani Yardım Derneği işbirliğinde sağlık personelinin katılımıyla başlatılan proje kapsamında, 4 gönüllü aileye bir yardıma muhtaç sığınmacı aile öneriliyor.

İhtiyaç sahibi sığınmacı ailelerin mağduriyetlerinin giderilmesi için yürütülen projede gönüllü aileler, kardeş aileyi her ay düzenli olarak ziyaret edip ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor.

Sağlık- Sen Nevşehir Şube Başkanı Hakan Gündüzpolat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 4 aydır sürdürdükleri çalışmada amaçlarının şehirdeki tüm yardıma muhtaç insanlara gönüllü kardeş aile belirleyebilmek olduğunu söyledi.

12 muhtaç aileye kardeş aile atadıklarını belirten Gündüzpolat, "Gönüllü aile olmak isteyenler bize müracaat ediyor, her 4 gönüllü aileye 1 kardeş aile belirliyoruz. Başvuru oldukça yeni aileler belirlenerek, kardeş aile uygulaması devam edecek." dedi.

Kardeş ailelerin gıda başta olmak üzere eğitim ve temel ihtiyaçlarının karşılanması için çaba gösterildiğini aktaran Gündüzpolat, tespit edilen ihtiyaçların tedariki konusunda zaman zaman İHH'nın da devreye girerek projenin sürdürülebilirliğine katkı sağladığını dile getirdi.

- Proje 4 ay önce başlatıldı

Gündüzpolat, 4 ay önce kardeş aile projesini başlatma kararı aldıklarının altını çizerek, "Mülteci kardeşlerimize ensar olmak istedik. En azından gıda ve temel ihtiyaçlarının karşılanması için bu çalışmaya başladık. Duyarlılık devam ettiği sürece projemiz de büyüyerek sürecektir. Müslüman ülkelerin birçoğunda savaş var. Türkiye, mazlumlara kucak açan bir ülke konumunda. Bizler de elimizden geldiğince çalışmalar yaparak faydalı uygulamalar ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Tespit ettiğimiz ihtiyaçları karşılayamamamız durumunda, proje ortağımız İHH devreye girerek sorunu gideriyor." diye konuştu.

Afganistanlı bir aileyi kardeş edinen grubun gönüllülerinden Ersin Kum ise savaş nedeniyle ülkesinden ayrılıp yaşama umuduyla Türkiye'ye gelmiş bir aileye yardımcı olmaktan dolayı mutluluk duyduğunu söyledi. Kum, "Ziyaret ettiğimiz kardeş ailemizin çocuklarının yüzündeki mutluluğu görünce kendi çocuklarım aklıma geliyor. Böyle bir projede yer almaktan dolayı çok mutluyum." dedi.

Sağlık memuru Hanefi Toprakkar da "Kardeş aile projesinden sonra evimize aldığımız herhangi bir şeyi gönül rahatlığıyla tüketebiliyoruz, vicdanen rahatlamamızı sağladı." ifadelerini kullandı.

Mağdur aileleri rahatlatan projenin ülke genelinde yaygınlaşmasını arzuladığını dile getiren Toprakkar, bunun için duyarlı vatandaşların vakit kaybetmeden adım atmaları gerektiğini sözlerine ekledi.

Önceki ve Sonraki Haberler