1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Şili'de Öğrencilerden Eğitimde Reform Eylemi
Şilide Öğrencilerden Eğitimde Reform Eylemi

Şili'de Öğrencilerden Eğitimde Reform Eylemi

Şili'de öğrenciler, Devlet Başkanı Michelle Bachelet tarafından sözü verilen eğitim reformlarının gecikmesini protesto etti

A+A-

SANTIAGO (AA) - Şili'de öğrenciler, Devlet Başkanı Michelle Bachelet tarafından sözü verilen eğitim reformlarının gecikmesini protesto etti.

Başkanlık Sarayı bahçesine turist gibi girmeyi başaran bir grup lise öğrencisi, pankart açarak slogan attı. Saray bahçesinden çıkarılan öğrenciler, gösterilerini civardaki parkta sürdürdü.

Öğrenciler, protesto sonrası yetkililere yazdıkları mektupta, "Bugün Şilili öğrenciler, hükümete ve Devlet Başkanı'na başarısız olduklarını bildirmek için Başkanlık Sarayı'na girmiştir." ifadesini kullandı.

Devlet Başkanı Bachelet yaptığı basın toplantısında, öğrencilere sabırlı olmaları tavsiyesinde bulundu. Eğitim reformunun daha hızlı yürümesini, herkesin arzu ettiğini belirten Bachelet, "Ancak gerçek şu ki, bu reform olması gereken yerde, yani mecliste görüşülüyor." dedi.

İçişleri Bakanı Jorge Burgos ise sarayın güvenliğini artırmak için yeni önlemlerin alınacağını söyledi.

Şilili öğrenciler, 1973 ile 1990 yılları arasındaki Augusto Pinochet diktatörlüğünden kalan eğitim sisteminde, ücretsiz eğitim ve öğretmenlik şartlarının iyileştirilmesini de içeren kapsamlı bir reform talep ediyor.

Muhabir: Murat Karadağ
 

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler