1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Sivas Bıçağı Tescilleniyor
Sivas Bıçağı Tescilleniyor

Sivas Bıçağı Tescilleniyor

STSO, Sivas bıçağının tescilini almak için Türk Patent Enstitüsüne müracaatta bulundu

A+A-

Sivas Ticaret ve Sanayi Odasının (STSO), Sivas bıçağının tescillenmesi için Türk Patent Enstitüsüne müracaatta bulunduğu bildirildi.

STSO'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Sivas bıçağıyla ilgili tasarım ödülü kazanan genç girişimciler Sefa ve Hamit Göçeri'yi makamında kabul eden STSO Başkanı Osman Yıldırım, Sivas köftesinden sonra Sivas bıçağının da tescilinin alınacağını ifade etti.

Sivas'ın gözde el sanatlarından birisi olan boynuz saplı, el yapımı Sivas bıçağının artık coğrafi işaret kapsamına gireceğini ifade eden Yıldırım, yaklaşık 700 yıllık geçmişi bulunan bıçakçılık sanatını canlandırmak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla çalışma başlatıldığını aktardı.

Geleneksel el sanatlarına sahip çıkarak, koruma altına almayı amaçladıklarını vurgulayan Yıldırım, Sivas bıçağının tescilini almak için Türk Patent Enstitüsüne müracaatta bulunduklarını belirterek, "Sivas bıçağının etkin bir şekilde tanıtımını yaparak, ticari potansiyelini de güçlendirmiş olacağız. Hedefimiz Sivas bıçağını önemli bir marka haline getirmek. Bu mesleği sürdüren usta ve girişimcilerimizi de kutluyor, başarılar diliyorum." ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler