1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Sivas Olaylarının 23. Yılı
Sivas Olaylarının 23. Yılı

Sivas Olaylarının 23. Yılı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba: - "Sivas'ı unutturmayacağımızı ve Sivas'ın acısını paylaştığımızı belirtmek istiyorum. Bir daha o acılar yaşanmasın"- "Umarım en kısa sürede burası 'Sivas Madımak Utanç Müzesi' olur"

A+A-

SİVAS (AA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, "Sivas'ı unutturmayacağımızı ve Sivas'ın acısını paylaştığımızı belirtmek istiyorum. Bir daha o acılar yaşanmasın." dedi.

Ağbaba, Sivas'ta 2 Temmuz 1993'te çıkan olaylarda hayatını kaybeden 37 kişi için İl Özel İdaresi Bilim ve Kültür Merkezi'ne dönüştürülen eski Madımak Oteli önünde düzenlenen anma törenine katıldı.

Burada basın mensuplarına açıklama yapan Ağbaba, CHP'den 20 milletvekili arkadaşıyla geldiğini belirterek, "23 yıldan beri sönmeyen ateşi almaya geldik." diye konuştu.

Olayda hayatını kaybedenlerin 23 yıl önce barışı, hoşgörüyü, kardeşliği savunduğunu anlatan Ağbaba, şunları kaydetti:

"Onları yakanlar, insanlığı yaktılar. O zihniyet hala devam ediyor, en son İstanbul Atatürk Havalimanı'nda 44 insanı katletti. Maalesef hükümet, bütün Alevi kurumların talebine rağmen, ailelerin talebine rağmen Madımak'ı müze yapmıyor. Maalesef katiller ile mağdurlar aynı karede gösteriliyor. CHP olarak Sivas'ın unutulmaması, burada insanlık tarihinde yaşanmış en büyük vahşetin unutulmaması ve arkasındaki gerçek güçlerden hesap sorulması için mücadelemiz devam edecek. Umarım en kısa sürede burası 'Sivas Madımak Utanç Müzesi' olur."

"Sivas'ı unutturmayacağımızı ve Sivas'ın acısını paylaştığımızı belirtmek istiyorum. Bir daha o acılar yaşanmasın." ifadelerini kullanan Ağbaba, "Maalesef o gün buraya ateş atan, benzin döken zihniyetin yansıması şu anda Türkiye'de katliam yapıyor. IŞİD'in devamı. Umarız Türkiye, Mustafa Kemal Atatürk'ün kurmuş olduğu laik, demokratik düzeni devam ettirir. İnşallah, bu olaylar bir daha yaşanmaz." dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler