1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Sivas Valisi Barut'tan Yardım Toplama Uyarısı
Sivas Valisi Baruttan Yardım Toplama Uyarısı

Sivas Valisi Barut'tan Yardım Toplama Uyarısı

Sivas Valisi Barut, kentte son günlerde izin alınmaksızın yardım toplayanlara karşı vatandaşı uyardı

A+A-

Sivas Valisi Alim Barut, kentte son günlerde izin alınmaksızın yardım toplayan kişilerin arttığını belirterek, vatandaşları bu kişilere karşı uyardı.

Sivas Valisi Barut, yaptığı yazılı açıklamada, kentte son günlerde gerçek kişilerin kalem, mendil ve kitap gibi eşyaları satmak maksadıyla kamu kurumlarını ve okulları dolaştığı duyumlarının arttığına dikkati çekerek, 2860 Sayılı Yardım Toplama Kanununa aykırılık teşkil eden bu satışa veya yardım toplamaya izin verilmeyeceğini ifade etti.

Yardım toplama usullerinin ilgili kanun maddesiyle belirtildiğini vurgulayan Vali Barut, mevcut durum itibariyle bahsi geçen amaca ilişkin Sivas Valiliğince herhangi bir izin verilmediğini ve şu ana kadar herhangi bir müracaat alınmadığını akaydetti.

Barut, açıklamasında, şu ifadelere yer verdi:

"Valiliğimizce, Yardım Toplama Kanuna göre herhangi bir müracaat olmaksızın ve izin alınmaksızın başta resmi kurumlar olmak üzere halkımızın ev ile iş yerlerine de gidilmek suretiyle ihtiyaç sahibi kimselere verileceğinden bahisle kendilerini öğrenci, gönüllü ve yardımsever olarak tanıtan gerçek kişiler tarafından kalem, mendil ve kitap gibi eşya satışı yapılmak ve yardım toplanmak istendiğine ilişkin duyumlar alınmıştır. Ramazan ayının yaklaşması nedeniyle bu tür faaliyetler artabilir. Halkımızın vicdanı duygularının sömürülerek, insaniyet, yardımsever ve hamiyetperver davranışların istismarına engel olunmalıdır. Bu itibarla, mevzuat hükümlerine aykırı yardım toplama faaliyetinde bulunmak veya malzeme satışı yapmak isteyenlere kurumlarımızca izin verilmeyecektir."

Önceki ve Sonraki Haberler