1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Sivas'a Yeni Hastane Yapılacak
Sivas'a Yeni Hastane Yapılacak

Sivas'a Yeni Hastane Yapılacak

SİVAS (AA) - Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, üniversite yerleşkesine yeni hastane binası yapılacağını belirtti. Yıldız,...

A+A-

SİVAS (AA) - Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, üniversite yerleşkesine yeni hastane binası yapılacağını belirtti.

Yıldız, makamında düzenlediği basın toplantısında yapılacak hastane binası hakkında bilgi verdi.

Hastane binası yapımının Resmi Gazete'de yayımlandığını anımsatan Yıldız, "830 yataklı olarak planlanan hastane 893 yataklı olabilir. Yaz döneminde Kalkınma Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı ile görüşmüştük. Milli Eğitim Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz'a hasta ziyareti sırasında 230 yataklı bir hastane talebimizin olduğunu iletmiştim. Her yıl 230 alarak planlanan ve dört yılda 4 adet 230 yataklı hastane düşünüyorduk. Böylece eski hastaneden kurtulmuş olacaktık. Sayın Bakanımız 'hastanelerin tamamını birlikte yapalım' dedi ve milletvekilimiz Sayın Habib Soluk'a bu konu ile ilgilenmesini söyledi." ifadelerini kullandı.

Mevcut hastanenin temelinin 11 Eylül 1975’te atıldığını ve 1992 yılı sonunda yeni hastane binasına taşınıldığını hatırlatan Yıldız, şunları kaydetti:

"Hastane çeşitli sıkıntıları olan bir hastane, her yıl biz bu hastanemize 4-5 milyon liralık bakım ve onarım yapıyoruz. Fakat istediğimiz vasıflara bir türlü gelmiyor. Bunun içinde yeni bir hastaneye ihtiyacımız var. Kalkınma Bakanlığı ise bu konuyu değerlendirmeye alacaklarını söyledi. Bakanımız İsmet Yılmaz ve milletvekilimiz Mehmet Habib Soluk'un özel çalışmaları ile Selim Dursun ve Hilmi Bilgin vekillerimizin de destekleri ile yeni Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesi yapımı 15 Ocak 2018 tarihinde Resmi Gazetede yayımlandı.

Hastanemizin yerini biz TEKNOKENT’in karşısındaki boş alana düşünüyoruz. Orada oldukça büyük bir alanımız var ve bu alanı biz sağlık kampüsüne çevirmeyi hedefliyoruz. Böylece Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesi 900 yataklı bir hastane olacak. Sivas'ın 40-50 yıllık ihtiyaçlarına karşılık verebilecek. Yeni bir hastane veya ek bina inşa edilecek olursa alanın büyüklüğü nedeniyle ek bina yapılacak alanımızda mevcut. İhtiyaç duyduğumuz her bir birimi de oraya taşıyabiliriz."

Yıldız, 230 yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi inşaatının devam ettiğini ve bu yıl içerisinde büyük bir kısmının tamamlanacağını da aktararak, bu hastanenin 2019 yılında tamamlanacağını dile getirdi.

Yapılacak hastane binası hakkında da bilgi veren Yıldız, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Yeni hastaneyle ilgili olarak dört bloklu yatay mimariye sahip bir proje düşünülmektedir. Hastanenin yeri ise TEKNOKENT’in karşısında bulunan 340 dönümlük şehre hakim alandır. Bu alan tamamen sağlık kampüsü olarak planlanacaktır. 3 bin araçlık kapalı otoparka sahip yaklaşık 160 bin metrekare alana sahip olacak hastanemizde, odalarımız tek ve iki kişilik olarak planlanmaktadır. Tefrişatıyla birlikte 350 milyon liraya mal olması planlanan hastanemiz, belediyemizin yapmış olduğu ana durakla komşu olacağından ulaşım açısından da avantajlı bir konuma sahip olacaktır."

Emeği geçen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım'a, Milli Eğitim Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz'a, Milletvekillerimiz Sayın Mehmet Habib Soluk'a, Selim Dursun'a ve Hilmi Bilgin'e teşekkür ediyorum."

Önceki ve Sonraki Haberler