1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Sivas'ta 13 Sanıklı Fetö/pdy Davası
Sivas'ta 13 Sanıklı Fetö/pdy Davası

Sivas'ta 13 Sanıklı Fetö/pdy Davası

Haklarında "Silahlı terör örgütü kurma veya yönetme, anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" gibi çeşitli suçlarından dava açılan 9'u avukat 13 kişinin yargılanmasına devam edildi- Duruşmada tutuklu sanıklardan kamu çalışanı M.G. adli kontrol şartıyl

A+A-

SİVAS (AA) - Sivas'ta, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında, haklarında "Silahlı terör örgütü kurma veya yönetme, anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs, kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği ile kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık" suçlarından dava açılan 9'u avukat, 13 sanığın yargılandığı duruşmada bir kişi tahliye edildi.

2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanıklar, F.S, Ö.N. ve E.Ö. ile kamu çalışanı M.G, tutuksuz sanıklardan avukatlar R.H, R.Ö, D.F.T, E.C, İ.Ö. ile kamu çalışanları İ.B. ve H.P. katıldı.

"Avukatlar imamı" olarak değerlendirilen ve Silivri 7 No'lu L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda tutuklu bulunan Y.B. ile Erzincan T Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumunda tutuklu bulunan avukat H.İ.D, duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemiyle iştirak etti.

Duruşmanın 3. gününde 14 tanık dinlendi.

Tanıklardan ulaşım firması sahibi R.B, eski Ülfet Derneği başkanı H.D.İ'yi tanıdığını söyledi.

Sosyal Destek Programı kapsamında düzenlenen "Bu Çocuklar Bizim" projesi için Ülfet Derneğinden bürosuna geldiklerini aktaran Baltepe, "Çocuklar için düzenlenecek geziler için anlaştık. Proje kapsamında yaklaşık 100 öğrenciyi Gürün, Divriği ve Sıcak Çermik'e götürdüm. Faturayı 100 kişi üzerinden kestik. Ben 4 araç üzerinden ücretimi alıyordum, gerisini iade ediyordum. Benim paramı bankaya yatırıyorlardı. Geri kalan parayı büroya gelen M.G'ye iade ediyordum. İade edilen para da yemek ücretiydi." ifadesini kullandı.

Avukat İ.H.G. de 17-25 Aralık ve gezi olayları sonrası Ülfet Derneğine istifa dilekçesini gönderdiğini belirterek, "AK Parti'den dernekten istifa etmemiz yönünde bir baskı gelmedi. Ben kendi insiyatifimle istifa ettim. Meslektaşlarımın FETÖ/PYD'ye yakın olduğunu düşünmüyorum. 15 Temmuz'da helikopterlerden insanlara ateş açıldığında bu arkadaşlarımın sevindiğini düşünmüyorum. Onlar, cemaatin bu ihaneti yapabileceğini düşünemezlerdi." dedi.

Duruşmada, aralarında projede yer alan öğretim görevlisi ve öğretmenlerin de bulunduğu 12 tanığın ifadelerine başvuruldu.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan kamu çalışanı M.G'nin yurt dışına çıkış yasağı getirilerek adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına, diğer tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek, tanıkların dinlenmesi için duruşmayı 7 Mart'a erteledi.

Önceki ve Sonraki Haberler