1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Sivas'ta Çiftçilere Ceviz Fidanı Dağıtıldı
Sivasta Çiftçilere Ceviz Fidanı Dağıtıldı

Sivas'ta Çiftçilere Ceviz Fidanı Dağıtıldı

Sivas İl Özel İdaresi, tarımsal kalkınmayı sağlamak ve kırsaldan göçü önlemek amacıyla çiftçilere ceviz fidanı desteğinde bulundu.

A+A-

SİVAS (AA) - Sivas İl Özel İdaresi, tarımsal kalkınmayı sağlamak ve kırsaldan göçü önlemek amacıyla çiftçilere ceviz fidanı desteğinde bulundu.

Sivas İl Özel İdaresinden yapılan yazılı açıklamaya göre, idarenin İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile yürüttüğü 'Mikro Klima Bazlı Meyveciliği Geliştirme Projesi' kapsamında, çiftçilere ceviz fidanları teslim edildi.

Proje hakkında bilgi veren Sivas İl Özel İdaresi Tarımsal Hizmetler Müdürü Fahri Keskin, 10 tarımsal projenin hayata geçirildiğini belirtti.

Bu projelerden birisinin de 'Mikro Klima Bazlı Meyveciliği Geliştirme Projesi' olduğunu aktaran Keskin, "Ayrıca Antep fıstığı aşılama, sebzeciliği ve meyveciliği geliştirme, yem bitkilerini destekleme, mandacılıkta verim yükseltme, koyunculuğu geliştirme, ilçelerde örtü altı sebzeciliği destekleme, serbest sistem doğal tavukçuluğu destekleme ve hayvan suluğu projelerimiz için 1 milyon 200 bin liraya yakın bir harcama yapacağız. İnşallah bu projelerimiz bittiği takdirde çiftçilerimize ciddi bir katkı sağlanacaktır. Çiftçilerimize soğuk havaya dayanıklı ve geç çiçek açan 3 farklı türde ceviz fidanı dağıttık." ifadelerini kullandı.

Bu yıl 90 bin meyve fidanının dağıtımını tamamladıklarını belirten Keskin, şunları kaydetti:

"İlk olarak ilçelerimize meyve fidanı dağıtımını gerçekleştirdik. Şu anda ise Sivas merkeze bağlı köylerimize ceviz fidanı dağıtımı yapıyoruz. 12 bin bodur elma, 12 bin kiraz, 11 bin adet kayısı ve 60 bin adet ceviz fidanı ile çiftçilerimize destek olduk. Bu fidanların toprakla buluşması ile yaklaşık 4 bin dekar meyve bahçesi oluşturuldu. Meyve bahçeleri, çiftçilerimize yıllık ortalama 4 milyon lira getiri sağlayacak. Projelerimizin çiftçilere hayırlı olmasını temenni ediyor ve bol kazançlar sağlamasını diliyoruz. İlçelerimizde ilçe tarım müdürlüğümüz, kaymakamlıklarımız ve ilçe özel idare müdürlüklerimiz ile Mikro Klima Bazlı Meyveciliği Geliştirme Projesini yürütüyoruz."

Mikro Klima Bazlı Meyveciliği Geliştirme Projesinin son aşaması olan ceviz fidanı dağıtımını gerçekleştirdiklerini aktaran İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan Aslan ise cevizin pazarlanması konusunda bir sıkıntı yaşanmayacağını vurgulayarak, "Ayrıca ülke ekonomisine katkı sağlayacağız. Köylerimizde ceviz bahçelerinin kurulması istihdamın artırılmasını sağlayacak ve kırsaldan göçün önüne geçecektir." diye görüşlerini aktardı.

Önceki ve Sonraki Haberler