1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Spora 'Engel' Yok
Spora Engel Yok

Spora 'Engel' Yok

Türkiye'de 4 ayrı spor federasyonunda lisanslı 38 bin 525 engelli vatandaş spor yapıyor

A+A-

Engelli vatandaşlar, sporda engel tanımıyor. Türkiye'de 4 ayrı spor federasyonunda lisanslı 38 bin 525 engelli vatandaş spor yapıyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı çalışan engelli spor federasyonlarından, Özel Sporcular Federasyonu, 17 bin 501 lisanslı sporcuyla ilk sırada yer alıyor. İşitme Engelliler Spor Federasyonu 10 bin 259 lisanlı sporcuyla 2. sırayı alırken, Bedensel Engelliler Spor Federasyonunda 5 bin 765, Görme Engelliler Spor Federasyonunda ise 5 bin lisanslı sporcu bulunuyor.

Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkanı Birol Aydın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla kapalı kapılar ardında hiçbir engelli sporcu bırakmamak için çalışmaya devam ettiklerini belirterek, "81 ilde gerçekleştirdiğimiz teşkilatlanmayla ulaşmadığımız bir çocuğumuz kalmasın istiyoruz. Günde 1500 çocuğumuz atletizm yapıyor, bin çocuğumuz voleybol, 1500 çocuğumuz basketbol oynuyor. Cumhurbaşkanımızın, Gençlik ve Spor Bakanımız Akif Çağatay Kılıç ve Spor Genel Müdürümüz Mehmet Baykan'ın destekleriyle, bugün imkan ve olanak anlamında hiçbir sıkıntımız bulunmuyor." dedi.

Sporla sadece çocukların değil, ailelerin de hayata bağlandığını dile getiren Aydın, "Zihinsel engelli çocuklarımızın meslek sahibi olma şansları bulunmuyor ama aldıkları madalyalarla dünyaları değişiyor. Aileler artık engelli çocuklarından utanmıyor. Biz sadece, verilen destekleri yerine getirmek için aracılık yapıyoruz. Bu sadece spor yaptırmak değil, aynı zamanda büyük çaplı bir sosyal sorumluluk projesidir." diye konuştu.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler