1. HABERLER

  2. ADS

  3. Ssd’lerin En Büyük Düşmanı: Sıcaklık
Ssd’lerin En Büyük Düşmanı: Sıcaklık

Ssd’lerin En Büyük Düşmanı: Sıcaklık

Ssd’lerin En Büyük Düşmanı: Sıcaklık

A+A-

Yeni bir teknoloji olan ssd sürücüler, mekanik sürücülere göre birçok alanda daha iyiler. Önceki dönemlerde, kullanıcı verilerine göre ssd sürücülerin daha hızlı olduğu ve daha verimli olduğu kanıtlandı. Ancak bu sürücülerin de bir zayıf noktası var. Bu sürücülerin tek ve en önemli kusuru, sıcaklık problemidir. Belli bir sıcaklık ortamında çalışabilen bu sürücüler, sabit bir bilgisayar içinde değilseler, yani odanın belli bir bölümünde saklanıyorsalar, sıcaklık derecesi yükseldikçe, veri kaybı ihtimali artıyor.

Diyelim ki, ssd sürücünüz son kapasitesinde ve rafa kaldırdınız. Elektrikle bağlantısını kestiniz. Bu durumda bile oda sıcaklığı olan 25 derecede muhafaza etmeniz gerekiyor. Eğer oda sıcaklığı 30 dereceye çıkarsa verilerin saklanma ihtimali, yarıya düşüyor. Eğer sıcaklık derecesi 50 dereceye ulaşırsa, verilerin saklanma süresi bir aya kadar inebiliyor.

Ssd Sıcaklık Problemi

Ortam sıcaklığı her beş derece arttığında, bu sürücülerde veri saklama ihtimali aynı oranda düşüyor. Bu yüzden ssd sürücüleri sakladığınız ortamın koşulları, aynı kalmak zorundadır. Bu ise çoğu zaman mümkün olamayabiliyor. Mesela bireysel kullanıcıların bu konuda ortam yaratmalarına nerede ise imkân yoktur.

Firmalarda ise bu pahalı bir işlemdir. Üreticiler, henüz bu soruna bir çözüm bulamadılar. Bu yüzden ssd sürücü kullanımının avantajları olsa da, mekanik sürücüler bu yönden daha üstün görünüyorlar.

Daha büyük bir problem, internet ortamında ticari amaçla kullanılan depolama alanlarında yaşanıyor. Sunucu çiftlikleri adı verilen bu alanlarda sıcaklık değerleri oldukça yüksek olabiliyor. Bu durumda bu alanlarda kullanılan ssd sürücülerin veri saklama ömrü, günlerle ifade ediliyor.

Eğer SSD cihazınızda herhangi bir problemden ötürü verileriniz kaybolacak olursa bu durumda da SSD veri kurtarma firması olan Gold Data ile iletişime geçmenizi önermekteyiz. Verilerinizin tamamını kurtarıp tarafınıza kurtarılan verilerin listesini gönderiyor ve sizden onay alıyorlar. Sonrasında siz onay verecek olursanız verileriniz kurtartılarak yeni bir SSD içerisinde tarafınıza ulaştırılıyor.

Firma hakkında daha detaylı bilgi edinmek isteyen okurlarımız https://www.goldverikurtarma.com/ssd-veri-kurtarma adresini ziyaret edebilir.

Önceki ve Sonraki Haberler