1. HABERLER

  2. ADS

  3. Stres ve bununla başa çıkmanın yolları
Stres ve bununla başa çıkmanın yolları

Stres ve bununla başa çıkmanın yolları

Stres ve bununla başa çıkmanın yolları

A+A-

Stres yönetimi oldukça zordur. Modern dünya ile tüketimin artış göstermesi ve ihtiyaçların artık karşılanamaması ya da karşılasa da daha çok istek yüzünden yetinememesi insanları eskiye kıyasla daha çok strese sürüklemiştir. Stresle başa çıkma oldukça zordur, kişiden kişiye değişebilir elbette fakat bunun için kişinin sorunun en derinine inmesi gerekebilir. Stres belirtileri göstersen bireyler bunu bir an önce engellemelidir, bireyler eğer bunu fark etmişse ve engelleyemiyorsa psikolojik yardım almalılardır.

psikolog2.jpg

Madalyon Psikiyatri Merkezi, stres testi yaparak bireylerin sorunlarına çözüm arar. Madalyon Klinik stres nedenleri için çalışmalar yapan ve bünyesinde uzman kadro barındıran tıp merkezidir. Öncelikle stres nedir sorusunun cevabını iyi bilmek gerekir. Stres, vücudun çeşitli içsel ve dışsal uyarıcılara verdiği otomatik tepkidir. Bireyler stres ile başa çıkarken stres topu ya da stres oyunları ile uğraşarak kafalarını dağıtırlar. Bu oldukça faydalı bir yöntemdir fakat hala kendilerini bıkkın, gergin, mutsuz hissediyorlar ise bir psikolojik terapi almaları önerilir. Stres küçümsendiği takdirde depresyon veya depresyonun çeşitli hastalıklarına dönüşebilir. Böylelikle belki de engellenemeyecek ciddi sonuçlar doğabilir.

Yoğun iş hayatı, trafik, kalabalık insanları strese sokan en genel olgulardır. İş hayatından bunalan kişi kendine ait özel bir alan yaratmak ister ve bu alanda stres yönetimi yapmaya çalışır. Stresin nereden kaynaklandığı son derece mühimdir, gerekirse bulunulan ortam değiştirilmelidir. Kişiyi bunalıma sokarak intihara bile götürecek stres küçümsenmemelidir. Stresli bir hayatı olan bireylerin spor ile uğraşması egzersiz yapması bireyin daha sağlıklı ve kaliteli yaşamı için önemlidir. Stresi arttıran diğer şeyler arasında; düzensiz beslenme, uykusuzluk da yer alır. Kişiler stresli iseler mutlaka düzenli beslenmeleri ve uyku düzeni olması gerekir. Stres yaşayan kişiler dikkat kaybı yaşar ve konsantre olamazlar. Daha önce basit  bir şekilde yaptığı işleri yapamayacak bir hale gelir ve bu da iş hayatını olumsuz etkiler. Madde bağımlılığı bu dönemlerde aşırı fazladır ve birey yavaş yavaş içine kapanır. Panik atak dediğimiz ruhsal bozukluk strese de bağlıdır. Kalp krizi riski bu dönemlerde oldukça yüksektir.

Önceki ve Sonraki Haberler