1. HABERLER

  2. ADS

  3. Suda Doğum Nedir?
Suda Doğum Nedir?

Suda Doğum Nedir?

Suda Doğum Nedir?

A+A-

Suda doğum günümüzde sık sık duymaya başladığımız fakat uygulama aşamasına gelindiği zaman insanların akıllarında suda doğum nedir? türünde sorulara yol açan bir doğum yöntemidir. Suda doğum yöntemi normal doğum ya da sezaryen doğumun alternatifi gibi görülse bile aslında normal doğum yöntemi olarak hayatımızda yer almaktadır. İlk kez Fransa'da 1900'lü yıllarda kaza sonucu keşfedilen bu yöntem daha sonra doğum uzmanları tarafından günümüz dünyasına adapte edilmiştir.

Bebekler suda doğduktan sonra suyun içerisinde küçük bir tur atıyor gibi de gelebilir. Bu açıdan konu ele alındığı zaman bebeğin suda doğumda boğulmayacağını söylenebilir. Yeni doğan bebeklerde solunum refleksi doğum kanalından çıktıktan sonra çalışmaya başlamaktadır. Anne rahmindeki su ile aynı ısıdaki suya geçiş yapan bebek ilk solunum refleksini kullanmaya başlar.

Suda Doğum Neden Tercih Edilir?

Su, anne adaylarının doğum esnasında rahatlamasını sağlar. Doğum sırasında herhangi bir ağrı hissedilmez. Ancak suyun derecesinin vücut ısısı ile yakın derecelerde olması kritik bir önem taşımaktadır. Bu derece ise uzmanlar tarafından 34 ile 36 derece arasında belirlenmiştir. Suyun sıcaklığı bebeğin rahat nefes almasını da etkiler. Suda doğum yapılırken annenin sıcaklığına yakın bir sıcaklık yakalandığı zaman bebek farklı bir ortamda doğmadığı hissine kapılır.

Anne adayları suyun içerisinde kendilerini son derece rahatlamış ve gevşemiş hissederler. Suyun ısısı vücut ısısı ile yakın olduğu zaman rahatlık seviyesi daha da fazla artmaya başlar. Kasları gevşetme etkisine sahip olan su sayesinde anne adayları daha kolay ve rahat bir doğum süreci geçirirler.

Hala aklınızda suda doğum nedir? gibi sorular yer alıyor ise Gebelik ve Annelik adlı internet sitesini ziyaret etmeyi deneyebilirsiniz. Anne adayları için sıkı bir rehber niteliği taşımakta olan Gebelik ve Annelik adlı internet sitesinde hamilelik dönemi boyunca ihtiyaç duyabileceğiniz tüm gerekli bilgiler yer almaktadır.

Ayrıca doğum sonrası bebek bakımı ve gelişimi için ihtiyaç duyabileceğiniz rehber içerikler de aynı adreste bulunmaktadır. Hamilelik sürecinizi daha rahat geçirebilmek istiyorsanız Gebelik ve Annelik adresini ziyaret etmeyi deneyebilirsiniz.

Önceki ve Sonraki Haberler