1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Sultanhanı'nda Tanıtım Semineri
Sultanhanında Tanıtım Semineri

Sultanhanı'nda Tanıtım Semineri

ASÜ Sultanhanı Yüksekokulu tanıtım semineri düzenlendi

A+A-

Aksaray merkeze bağlı Sultanhanı beldesinde Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Sultanhanı Yüksekokulu tanıtım semineri düzenlendi.

Sultanhanı beldesinde bulunan "Geleneksel Tekstillerin Konservasyonu ve Restorasyonu Bölümü" ile Eylül 2016'da eğitime başlayacak olan "İnşaat Teknikerliği" bölümlerinin tanıtımına yönelik, Sultanhanı 1. Alaeddin Keykubat Anadolu Lisesinde, bilgilendirme semineri düzenledi.

Bölüm Başkanı Vildan Ömür, burada yaptığı konuşmada, bölümün bölge potansiyeli öngörülerek başta halı olmak üzere tüm tarihi tekstillerin koruma ve onarımına yönelik eğitim verdiğini belirtti.

Geleneksel kültür ve sanatların koruma altına alınmasının gerekliliğinin gün geçtikçe önem kazandığını ifade eden Ömür, şunları kaydetti:

"Tarihi tekstiller bir şekilde korunarak gelecek nesillere aktarılmalıdır. Bu bir ihtiyacı ortaya çıkarmaktadır. Bu gereksinim ise, başta tarihi halılar olmak üzere tüm geleneksel tekstillerin onarımını yapabilecek, teorik ve uygulamalı akademik eğitim almış, diplomalı uzman kişilerin varlığını zorunlu kılmaktadır. Türkiye’de önlisans düzeyinde ilk defa Aksaray Üniversitesi bünyesinde açılan ve doğrudan geleneksel tekstil ürünlerinin korunması ve onarımı ile ilgili eğitim 'Geleneksel Tekstillerin Konservasyonu ve Restorasyonu' programının alana yönelik önemli bir katkı sağlayacağı öngörülmektedir."

Önceki ve Sonraki Haberler