1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. 'Suriye'den Beklediğimiz İznin Ulaşmaması Esef Verici'
Suriyeden Beklediğimiz İznin Ulaşmaması Esef Verici

'Suriye'den Beklediğimiz İznin Ulaşmaması Esef Verici'

BM Suriye Özel Temsilcisi Mistura, BM yardım konvoylarına ilişkin, ""Suriye hükümetinden beklediğimiz nihai izin, mektup henüz elimize ulaşmadı. Bu bir gerçek. Bilhassa esef verici bir durum bu." dedi

A+A-

CENEVRE (AA) - Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, ABD ve Rusya'nın anlaşmasıyla yürürlüğe giren ateşkesin ardından, BM'nin yardım tırlarının başta Halep'in doğusu olmak üzere, Suriye'de acil yardım bekleyen bölgelerine gitmek için hazır olduğunu belirtti.

Halep'e yardım götüren 40 tır güvenlik gerekçesiyle bekletiliyor

Konvoyun, ateşkes sırasında hareket etmesi gerektiğini ifade eden Mistura, şöyle konuştu:

"BM, gitmek için hazır. Bu bölgelere ulaşmak için Suriye hükümetinden beklediğimiz nihai izin, mektup henüz elimize ulaşmadı. Bu bir gerçek. Bilhassa esef verici bir durum bu, çünkü zaman kaybediyoruz. Bugünlerde çatışma olmadığı için normalde izinlerin alınıp, insani yardım konvoyunun hareket etmiş olması lazımdı."

BM'nin yanı sıra, Rusya'nın da Suriye hükümetinin BM konvoyu için hala izinleri çıkarmaması nedeniyle büyük hayal kırıklığı yaşadığını aktaran de Mistura, Türk makamlarının ise konvoyun Suriye ulaştırılması için son derece büyük bir iş birliği içinde bulunduğunu bildirdi.

De Mistura, BM yardım tırlarından oluşan konvoyun, Türkiye-Suriye sınırındaki tampon bölgede beklemeye devam ettiğini ifade etti.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler